| Traficantadecorcodushe a întrebat:

De data asta o sa va spun cu exacitate cum s-a intamplat tot accidentul, ii rog pe cei care-mi raspund sa citeasca cu atentie, sa nu interpreteze gresit ( problema cu distanta, sau mai stiu eu ce ).
Mergeam pe un drum judetean, am ajuns intr-o localitate, am ajuns langa un autoturism care se deplasa cu o viteza mai mica, tot in directia mea de mers.Am semnalizat regulamentar, am intrat in depasire, am vazut ca el nu semnalizeaza cum ca ar schimba directia de mers, ajuns in dreptul lui el a virat brusc stanga, fara sa se asigure. Tin sa precizez ca drumul pe care vroia el sa-l urmeze era un drum de tara ( secundar ), fara niciun indicator. Dupa care a urmat tamponarea...
Eu am avut in dreapta mea un insotitor, martor ocular. El nu a patit nimic, iar eu am fost accidentat, internat in spital 5 zile si 20 de zile medical, plus de la medicul legist 30 de zile.
Care este vinovatul de producerea accidentului?( In localitate aveam 60/70hm/h. ) Masina mea nu mai poate fi reparata.
Multumesc anticipat!
[ Dupa cum am spus si in intrebarea anterioara este vorba despre tatal meu. ]

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din cele prezentate de tine, vinovatul pentru producerea accidentului este cel care a virat la stanga fara sa se asigure. Dar trebuie sa tinem cont de ce spune mg: parerea noastra se bazeaza exclusiv pe cele prezentate de tine. Concluzia oficiala se bazeaza insa pe declaratiile ambilor soferi, ale martorilor oculari si mai ales pe indiciile de la fata locului, fiind un accident cu raniti. Si din ce spui, nu este foarte complicat de stabilit vinovatia in acest caz.
In privinta echipelor specializate in cercetarea accidentelor, acestea sunt formate chiar din agentii de la circulatie. Iar vinovatia se stabileste de un singur agent doar in cazurile in care nu sunt victime si cei implicati nu ajung la o solutie amiabila. Ar fi aiurea ca la fiecare tamponare sa vedem echipe intregi care sa blocheze circulatia pentru a efectua masuratori, pentru a filma si fotografia, pentru a face diferite schite sau pentru a reconstitui integral circumstantele producerii accidentului.

| eugem35 a răspuns:

In cazul de fata tatal tau trebuie sa il dea pe acel sofer in judecata pentru recuperarea pagubei si firma asiguratoare, si tot in acceasi instanta sa se depuna plingere pentru vatamare corporala din culpa, cu un avocat bun si trebuie sa vorbiti cu acel avocat sa va indrume ce este de facut. se poate depune plangere penala sau ca parte civila si cere despagubiri in speta repararea masini plus despagubiri morale pentru vatamare corporala, mai ales ca sunt martori. acum sa iti povestesc si eu unul la fel acu 2 ani lucram pe tir pe extern si aveam cursa brasov barselona cu pelcare din bucuresti la 4dimineata ieseam de pe centura bucurestiului prin otopeni sa scurtez drumu pe dn1 si pe breteaua care face legatura centuri cu DN1 find o bretea lata sa pata vira si camioanele cu remorca si auto trenuri sa nu se urce cu remorca pe bordura se face bucla foarte larga find spatiu destul, acordand prioritate celor care veneau dinspre buc si se duceau spre otopeni intrasem cu capul tractor pe prima banda fi facusem jirajul stiti ca tirul se rupe in doua si nu mai ai vizibilitate find liber drumul din stanga mea am pornit in acest timp unul cu o scoda superb cu nr de constanta sa strecurat printre tir si bordura si l-am acrosat fin dirat nu l-am mai vazur la timp la politie tipul a fost gasit vinovat si isa loat permisul spunundui ca el nu avea ce cauta in dreapta camionului in timpul virajului la dreapta, tipu a facut contestatie pentru a ise da permisu si prima infatisare a fost dupa 3luni asa c mai bine state linistit 3l; uni si ise dade permisu am fost citat ca martor, vreau sa spun ca tipu a castigat procesul, nu m-am certat cu acel individ ciar vroiam amandoi sa ne intelegem pe cale amiabila si am declarat ca am ajuns simultam in intersectie la care politistul a pus intrebarea cine a fost primul in intersectie raspundem amandoi ca eu cu tirul nu eram bauti si soferul de constanta a suflat in ecilotest si nu era baut, sunt mult de tras din astfel de accidente. iti doresc multa bafta si poate reusiti sa recuperati paguba iar dac masina care a fost inplicata in accident nu are asigurare il dai pe soferul care a produs accidentul in judecata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vina lui. Nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers. Asta-i legea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greu de tras o concluzie.
La prima vedere poti spune ca ALA este vinovat, DAR se poate tot asa ca tu ( tatal tau ) sa fi fost vinovat.
Sint multe amanunte pe care nu le stim. Ce tip de drum, cite benzi, zi-noapte, stare drum, viteza, etc.
Din pacate eu n-am auzit inca, la noi in tara, de echipe specializate in cercetarea accidentelor rutiere. Exista, cu numele, dar cu adevarat cercetari, nu se fac. De regula, stabilirea vinovatiei o face un simplu agent al politiei.
Dupa insistenta intrebarilor tale, este posibil, desi nu ai precizat, ca tatal tau sa fi scos vinovat. Se poate, cazuri au mai fost, se poate sa fi fost vina lui.
Din pacate, noi nu stim amanuntele pentru a ne da cu presupusul.
Au fost zeci si sute de cazuri cind cel ce depasea a fost gasit vinovat. Pe buna dreptate.
Un caz asemanator a fost prezentat zilele trecute la tv cind unul facea stinga si din spate a venit altul cu viteza, a intrat in el si l-a omorit. Cel ce facea stinga, mortul, nevinovat, cel ce depasea, vinovat.
Ar fi bine sa cititi si ce inseamna depasirea si obligatiile celui ce depaseste.
Faptul ca vi din spate, ca depasesti, ca dai semnal, nu inseamna ca se si poate face manevra sau ca ai prioritate.

| Roberta00 a răspuns:

Logic uh nu ai nicio vina.Boul/vaca aia e de vina pentru ca tampitelul nu a vazut ca e cineva in stanga lui care urma sa il depaseasca.

| blondy_6656 a răspuns:

Eu constat ca este vina luihappy