| danidni a întrebat:

De exemplu, daca mai sunt 4 secunde la semafor, fiind verde, polițistul ma va depuncta daca voi traversa?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Astepti 4 secunde pîna se schimbă culoarea din roșu in verde, 4 secunde nu mori daca astepti.

| danidni explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ma refer daca mai sunt 4 secunde până la roșu, cum trebuie sa procedez?

| StrongHeart a răspuns (pentru danidni):

Cat timp este verde, poti sa treci. Daca ai sesizat ca nu mai e verde si inca poti opri fara sa incurci traficul, opresti.

| Zuzu1991 a răspuns:

NU ai de unde sa stii cate secunde mai sunt la semafor, PUNCT
asa ca e verde, intrii in intersectie, daca se schimba in galben si tu esti deja in intersectie nu are de ce sa te depuncteze
asta e unul dintre motivele principale pentru care dupa verde vine galben si nu direct rosu
de asemenea, verde pe cealalta directie a intersectiei se face dupa cateva secunde dupa ce s-a facut rosu pe directia ta, SPECIAL ca sa se evite accidentele

| BuLaNNNeL a răspuns:

Dacă îl prinzi verde treci, dacă e galben și poți opri în siguranță oprești, iar la roșu nici nu se discută.

| DarthNiger a răspuns:

Cum adica? daca e verde treci, daca e rosu nu treci, nu e complicat.