| Deiannnnnnn a întrebat:

De la ce varsta poti conduce un enduro? Si poti fara permis?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fara permis de sofat, nu poti conduce decat o bicicleta sau o trotineta de copii mici.

Cursurile Enduro pot incepe la 17 ani si 9 luni, dar examenul se conducere se sustine DUPA implinirea varstei de 18 ani.

http://scoalamotobucuresti.ro/inscriere.html
Detalii poti afla de aici:
http://scoalamotobucuresti.ro/categoria_E.html

| Bizon95 a răspuns:

Este o chichita mica in legistratia in vigoare si anume
legile circulatiei si permisul sunt necesare NUMAI pe drumurile publice AMENAJATE si ce a mai scris Edw08

in afara lor NU se aplica respectivele legi, asa ca, atat timp cat tu poti sa ajungi la munte, pe campii, etc. fara sa conduci enduro pe drumuri publice (il cari cu masina cu remorca, pe masina, mergi pe langa ea pe trotuar, etc.) atunci poti sa te dai in enduro la orice varsta

TOTUSI

daca faci accident, mai ales grav, parintii tai pot fi trasi la raspundere ca te-au lasat, de cel putin neglijenta si punere in pericol a minorului pot fi acuzati

| Edw08 a răspuns:

Conform legislaţiei în vigoare, drumul public este orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice. Drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile. În concluzie, dacă pe respectivele cărări ori drumuri aflate pe câmpuri sau terenuri private nu există indicatoare cu inscripţii vizibile, este necesar permisul de conducere şi înmatricularea motocicletei.
Altfel, peste 18 ani.