| Anonimaaaxgar a întrebat:

Deci,nu înțeleg niște lucruri despre releele-regulatoare: 1. Există mai multe relee regulatoare într-un autoturism sau doar unul?
2. Un releu regulator este constituit din conjunctor-disjunctor, regulator de tensiune și limitator de curent sau conjunctorul-disjunctor reprezintă el singur un releu regulator? La fel și regulatorul de tensiune reprezintă un releu regulator?
Vă mulțumesc

1 răspuns:
| simpluone a răspuns:

1. Un singur releu regulator are autoturismul pentru ca are un singur alternator. In majoritatea cazurilor releul regulator se refera la un montaj ce regleaza tensiunea pe excitatia alternatorului astfel incat voltajul de iesire al alternatorului sa fie constant independent de consumatori si numarul de rotatii ale motorului.
2. La mainile mai vechi gen Dacia 1300 se folosea releu regulator. Un releu cupleaza sau decupleaza un circuit adica conjunctor-disjunctor. Intre timp au disparut releele si le-au luat locul modulele electronice a caror denumire a ramas tot relee regulatore din trecut insa nu sunt deloc relee propriu-zise ci tranzistoare cu o comanda electronica mai sofisticata care sunt si regulatoare de tensiune precum si limitatoare de curent pentru functionarea si protectia alternatorului. In domeniul asta auto poti intalni toate denumirile folosite de tine pentru acelasi lucru definit la punctul 1.