| Bucloiu_Ionisor_1999_tkl3 a întrebat:

Detin un ford focus hatchabk 1.6 benzina 74kw 101cp din anul 2002, mentionez ca masina am luat-o de 3 luni si am schimbat urmatoarele la ea:
Filtru benzina
Filtru ulei
Ulei motor
Filtru habitaclu
Filtru de aer
Toate bujiile noi originale ford.
Bobina de inductie am incercat sa o schimb dar am luat una second hand cu care nici macar nu mai pornea motorul cu fise cu tot.
Problema e urmatoarea, la relanti motorul suna foarte bine dar la drum lung de exemplu ceva de genu la 100 de km de mers se simte ba in depasiri ba in trepte mari ca masina are zgalțâituri parca moare motorul si nu mai ai pedală, apesi si e ca si cum se ineaca. Eu cred ca problema este bobina de inductie si fisele. Am schimbat filtrul de bezina crezând ca el e problema. Mentionez ca nu tot timpul are problema cu intreuperile daca schimb peste 3500 de genu parca ii taie din intreruperi, parca se simte un mers normal la ea. Ce imi recomandati sa fac? Multumesc

4 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Vezi daca da misfire pe tester si abia atunci sa-i schimbi fisele si apoi bobinele.

| Deea2427 a răspuns:

Vezi EGR sa nu fie infundat sau mai rau ECU.sau poate ai noroc si nu este nici una din cauzele spuse de mine.baga tester pe ea.bafta

| Bucloiu_Ionisor_1999_tkl3 explică (pentru Deea2427):

Tester am bagat nu da nicio eroare ar fi catalizatorul asa mi s-a spus la servis, momentan am luat un pilon de otel mic si am instrambat pragul si usile ambele, astept sa rezolv problema asta,:-(