| anonimbuc21 a întrebat:

Dețin un opel h 2005 1.7 cdti.
Credeam ca e defect compresorul de ac pentru ca nu pornea.
Dar am aflat ca a fost oprit din computerul mașinii si a fost pornit din laptop din tester.
Mi s-a spus ca am scăpări de freon si din cauza aceea nu pornește iar compresorul.
Am schimbat radiatorul ac.
Si mâine merg sa încarc cu freon.
Va merge oare?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Inteleg ca operatiunea s-a facut intr-un service, deci banuiesc ca cei care au facut asta s-au si bazat pe ceva.
Oricum, inainte de umplerda cu freon se facd un test de etanseitate, lasand instalatia sub presiune si urmarind daca aceasta scade sau nu.
Daca presiunea ramane constanta, se baga ulei in compresor si freon in instalatie, după care ar trebui sa funcționeze.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Compresorul AC se verifica prin doua metode:
-se invarte fulia manual, cu motorul oprit (daca e versiunea clasica, nu cu electrovalva)
-se masoara rezistenta bobinei, trebuie o valoare in jur de 4 ohm.
Oricum, daca din tester a pornit, inseamna ca e in regula compresorul, iar problema este la instalatie.
Nu stiu cine te-a pus sa inlocuiesti radiatorul, dar ma rog.
La incarcare cu freon, nu apela la giga_frigotehnist@meseriasultau.com
Mergi la un service autorizat, care detine aparatura (robot) pentru incarcarea freon. Acestia vor face un test cu vacuum, apoi vor umple instalatia cu freon, putin ulei special si agent UV pentru a detecta scurgerile.
Daca mergeai la un service serios din prima, acestia iti puteau localiza pierderea cu o oarecare precizie, daca in freon mai aveai agentul UV de detectie.
Daca nu va merge dupa incarcarea cu freon, va trebui facuta o diagnoza, vazut daca functioneaza senzorul/comutatorul de presiune, si modulul climei.

| ancaval a răspuns:

Trebuie să vorbești cu cineva care știe meserie. Nu știu dacă îl găsești aici.