| anonimbuc21 a întrebat:

Dețin un Opel h 2005 1. 7cdti.
Mașina merge perfect.
Când dau cheie și pornesc mașina doar când accelerez peste 2000 la relanti scoate un pic de fum mai negru (nu chiar negru).
Oare asa-i la diesel?
Am avut doar benzinare pana acum.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pe scurt da asa-i dieselul
Pe lung fumul negru daca este persistent poate arata o problema
de pe net adunate < Masina scoate mult fum negru: Prea mult combustibil, amestec prea bogat, prea putin aer.
Cauze probabile: probleme cu alimentarea, injectoare, carburator, prea putin aer la alimentare, filtre, turbo, etc.

eu am zis mereu ca dieselul nu e masina de oras ci benzinara, dieselul e fie sa cari cu ea fie sa o folosesti pe distante mari
faptul ca si dieselurile noi scot acest fum negru pentru o perioada mica de timp si doar la acceleratii intareste regula conform careia masinile diesel arunca in aer substante mult mai nocive decat benzinarele!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, nu e asa dieselul.
Ai o pierdere de presiune de la turbina la admisie, sau injectoare decalibrate, care scapa prea mult/blocheaza.
Si senzorul MAP poate fi vinovat.
Ala nu e in nici un caz motor care sa scoata fum "in mod normal". Ai o problema.

| Anonimus107 a răspuns:

Nu prea e normal, ca pompa de injectoare nu functioneaza