| nopainkiller a întrebat:

Diesel sau benzina?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Benzina.

Motoarele noi pe benzina au devenit destul de economice, polueaza mai putin, sunt mai silentioane, sunt mai ieftine la intretinere, sunt mai putin pretentioane iarna, se incalzesc mai repede iarna si in plus nici nu sunt in pericol de a fi interzise in UE

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Diesel.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Un sofer bun stie sa meargă pe orice fie benzina fie diesel. Deci ambele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diesel.

| Alexul99 a răspuns:

Depinde ce vrei, pentru consum as alege clar diesel.
Daca ai nevoie de putere si nu te intereseaza deloc consumul mergi pe benzina.

| darrio2007 a răspuns (pentru Alexul99):

De ce crezi ca toate camioanele, tractoarele si in general masinile care cara marfuri folosesc motoare diesel? Pentru putere. Gresesti cand spui ca puterea este data de motoarele pe benzina.

| semyryan a răspuns (pentru Alexul99):

Nu-mi spune chestia asta cu puterea te rog. Inca mai crezi ca benzina face dieselu' serios? In ziua de azi sunt aproape egale poate benzina are putin mai mult flow primele 3-4 secunde in rest nici nu se compara cand benzina gafaie dieselu' abia incepe sa se simta bine. De exemplu am un bmw seria 3 e90 2010 si un prieten tot la fel avea ca acum nu-l mai are doar ca al lui era 2008 si 2.0 i ma urcam peste el in panta si pe linie dreapta numai zic...plecarea o avea putin mai stralucita pana ii dadeam a 3-a crede ma nu se compara.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

De fapt are dreptate. Dieselurile au cuplu mare... adica forta prin care masina este pusa in miscare. De aia se folosesc la masini de marfuri.

Puterea reprezinta lucru mecanic efectuat intr-un interval de timp... la care benzina castiga mai mereu

| Alexul99 a răspuns (pentru semyryan):

Depinde si ce compari. eu ma refeream la motoarele mai mici, un 1.4 benzina sunt sigur ca iti bate 1.4 dieselul la putere, dar la consum e invers

| semyryan a răspuns (pentru Alexul99):

Iar ai dat-o in bara am avut peugeot 206 diesel 1. 4hdi an 2002 65cp sau ceva de genu logan 1.6 beniza era mort golf 5 1.6 benzina 101 cp ma luam dupa el dar pana la 150 ca pe urma. Ala se duce 190 dar totusi numai e ce a fost crede-ma...

| nopainkiller explică:

Va multumeac tuturor pentru raapunsuri

| tiberiustefan90 a răspuns:

Salut, e destul de lunga discutia, dar o sa incerc sa ating cat de mult pot punctele principale. in primul rand pentru ce folosesti masina? ideea este ca diesel-ul are cuplu mare, consum mai mic (fata de benzina) mai scump de intretinut fata de benzina, ( la drumuri scurte dese, apar probleme cu turbina). benzina are consum mai ridicat, mai ieftina de intretinut. daca esti familist ia un benzinar cu motor maricel (ex: 2.0) si treci pe o instalatie buna gpl, dar iti trebuie drumuri mai lungi, daca iti iei prietenii si hai la un suc, o pizza etc. recomand tot benzina, daca vrei cuplu in depasiri bla bla, diesel. Asta e parerea mea personala. Nu va atacati pasionatilor de diesel.

| Dabking a răspuns:

Benzina daca nu vrei sa ti se infunde motorul prin oras, diesel la cursa lunga.

| Carnat97 a răspuns:

Diesel, e bun pentru drumuri lungi, consum mai mic, cost mai mic... Plecare mai ușoară

| opi a răspuns:

Diesel

Întrebări similare