| Grigoriu_Robert_Marian_1993 a întrebat:

Din punct de vedere tehnic e OK LA drumuri lungi masina pe benzina?

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se uzeaza mai repede decat un diesel, dar teoretic rezista.
Pe langa turatia mai mare, masina pe benzina are un circuit electric complicat, de inalta tensiune, pentru scanteie; ala cedeaza destul de repede, mai exact bobina de inductie.
Dar asta nu inseamna ca nu poti face drumuri de mii de km si cu masina pe benzina. Pui un set de bujii, bobina/bobine si eventual fise, si totul va fi ok.

| Sophieka a răspuns:

Masina mea care este pe benzina, este foarte ok la drumuri lungi si ca si consum...Dar in oras consuma mult!

| IonescuRobert a răspuns:

La drum lung?
E mai ok Diesel.
Bine, daca e vreau-n 3.0 Benzină, atunci da.

| IonescuRobert a răspuns (pentru IonescuRobert):

Vreun(autocorectorul celor de la TPU)

| RaptorFabian a răspuns:

Da, ce sa aibă? Atât timp cât mașina e buna nu ai nici un fel de problema. Eu am o mașină pe benzina cu 119.000 KM și e chiar super tare și la drum lung, mai ales ca un motor de 2.0 turbo pe benzina distruge la accelerație orice diesel, și da, sunt mulți care zic ca astea de 1.8, 2.0 si în general astea pe benzina consuma ulei, nu e adevărat, depinde cum întreții mașina. Eu am un 2.0 benzina și nu ciupește gram de ulei. Dar da, sunt și mașini cu probleme care chiar consuma...renumitul 1.4 de la VW sau tot felul de motoare nereușite. Eu înainte aveam un 1.6 de 105 și pot zice ca e un motor foarte bun și rezistent, dar consuma. Din câte am auzit cele de 2.0 litri pe benzina dea BMW sunt bune, un e90 cu 2.0 benzina e ok, dar aici depinde și cum a fost întreținută mașina. Astea pe benzina sunt mult mai fine, e o senzație mult peste diesel. Acum da, romani știu doar 1. 9TDI și 2.0 de pe audi și passat, și golf 4.

| RaptorFabian a răspuns (pentru RaptorFabian):

De la BMW*
Și am uitat sa spun ceva, cele pe benzina sunt puțin mai pretențioase însă sunt mult mai agere ca cele diesel, iar cuplul e destul pe benzina. La un 1.8T ai peste 200 de NM ...bine, nu recomand 1.8 mai ales de pe audi. Cele de pe Skoda sunt mai ok ( propria experienta, tatal meu are Octavia 1 din 2000 cu 1.8T și merge exemplar) dar ca mașina personala am tot o skoda de 2.0 benzina.

| Grigoriu_Robert_Marian_1993 explică (pentru RaptorFabian):

Eu am un renault megane 3 de 1.6 16v 110cp

| RaptorFabian a răspuns (pentru Grigoriu_Robert_Marian_1993):

E ok, însă e mai ok dacă e de 2.0 sau cu turbo pentru ca o sa ai putere mai mare la viteza mare, mai ales cu turbo, te ajuta mult. Și te ajuta extrem de mult în panta și la urcări. Dar dacă faci drumuri fără încărcătură, e destul 1.6, la 2700-3000 de ture in viteza a 5-a ai în jur de 110 km/h.