| CineSuntEu a întrebat:

Doresc sa îmi cumpar o masina din alt judet(Mures). Masina are numere rosii. După ce am cumparat-o ma pot duce sa o inmatriculez la mine în Cluj? Sau ce trebuie sa fac fiindca nu stiu. Care sunt etapele? Mai am ceva treabă prin Mures sau doar la mine în Cluj?
Cu ce diferă daca are numerele rosii fata de una deja inmatriculata?
Multumesc.

2 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Numerele rosii sunt provizorii, au valabilitate limitata la 30 de zile, dupa care devin nule. Ai voie sa scoti maximum 3 seturi de numere rosii pentru o masina.
Numerele negre sunt cele permanente.
Cel mai bine intreaba la un birou de acte auto, ca sa vada ce acte ai deja, dar daca ai totul ok, in principiu, trebuie mers la RAR pentru autentificare si ITP, facuta asigurare, mers la politie (de unde apartii tu, inteleg ca la Cluj) cu CIV (cartea de identitate a masinii) obtinut la RAR pentru numere permanente si talon.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La numerele rosii se da o autorizatie provizorie de circulatie. Pe aia scrie pana la ce data e valabila.
Mai trebuie sa primesti la masina actele din tara in care a fost inmatriculata (carte de identitate + certificat/ brief mare si mic), un contract de vanzare-cumparare cu cel care iti vinde masina (romanul care a scos numerele rosii), si fiscalul (care se trece si pe contracte + fisa de inmatriculare), de la primaria vanzatorului.
Apoi pentru inmatriculare mergi la RAR pentru omologare, unde vei primi cartea de identitate (in caz ca nu a facut deja pasul asta), faci programare la inmatriculari cluj pe www.drpciv.ro si mergi cu actele necesare acolo (asigurare, chitante, copii, contracte, etc).
Pana reusesti sa treci prin toti pasii, poti circula cu numere rosii; acestea au valabilitatea de 90 de zile de obicei. Daca cumva are numere valabile doar 30 de zile, mai poti scoate pe inca 60 de zile, 90 de zile fiind perioada maxima pe care poate circula o maisna neinmatriculata, cu numere rosii. Adica daca a avut numere rosii 90 de zile si au expirat, nu mai poti scoate altele, trebuie sa iei masina pe platforma, sa ii rezolvi toate actele (mergi pe platforma si la RAR), si abia cand obtii numerele definitive (negre) de la cluj, poti circula.