| anonim_4396 a întrebat:

Dupa parerea voastra, de la care statie de alimentare este cea mai calitativa motorina? am bagat intr-un 1.9 tdi de la PETROM, si MOL si suna diferit motorul cu cea de la MOL.

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Shell e nr 1

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Petrom, mol sau luk, tot aia e!

| Frank51 a răspuns:

De la stația spațială internațională.

| PringAloe a răspuns:

Calitatea combustibilului n-ar trebui sa schimbe si sunetul motorului(teoretic) ce este cert este un singur lucru, motorina cu cifra cetanica de 55 este mai buna fata de motorina cu cifra cetanica de 51 deoarece, cu cat cifra este mai mare cu atat compresia este mai mare deci automat putere mai mare, eu alimentez de la rompetrol motorina de 55, sa nu te gandesti ca o masina de 100cp (exemplu) care alimenteaza cu motorina de 55 o sa-i creasca puterea la 150cp insa puterea este mai mare, masina trage mai tare, se tureaza mai repede.
In momentul de fata masinile diesel folosesc motorina cu valoare de 55 maxim, deoarece peste aceasta cifra autoaprinderea este mult mai frecventa ceea ce nu-i benefic motorului.