| sopranaCadaverica a întrebat:

E cineva aici care se pricepe la scutere? big grin Vreau sa zic ca sunt fata, am 21 de ani si nu cunosc o iota din domeniul asta.
As vrea sa imi iau unul pe care sa il folosesc in principiu doar primavara-vara, special pentru calatorii prin tara, la mare, munte etc. Nu in trafic, pana la magazine... Ma gandeam ca ar fi o alternativa buna in locul masinii, care ocupa mult spatiu, sunt taxe, un carnet de luat, trebuie intretinuta cu atentie, mult stres cu parcarea/furatul/zgariatul, banii pe carburanti, poluare ETC.
Ma gandeam ca scuterul e potrivit pentru o tipa 'economa' care nu doreste prea mult stres si care chiar nu are vreun interes pentru masini. Mi-as fi dorit chiar si o motocicleta - dar e mult mai scumpa, periculoasa si fiind fricoasa, nu ma incumet.
Deci:
Ce tip de carnet imi trebuie pentru a poseda un scuter?
- Ce tip de scuter? Motor, modele de scuter, preturi (preferabil foarte ieftine, desigur).
- Si cam la ce anume trebuie sa ma uit cand caut un scuter pentru calatorii? Vorbim de distante de 500-600 km maximum.
- Cum e cu parcarea?

Răspuns Câştigător
| nebunu_5532 a răspuns:

In primul rand ai nevoie de permis categoria A pentru motoare cu, capacitate cilindrica peste 50cmc. Pentru călătorii lungi recomand Piaggio Beverly, piaggio hexagon, honda sh250, aprilia leonardo 250. Dacă ai nevoie sa circuli pe distante lungi ai nevoie de confort si sa nu încurci lumea în trafic, binențeles ai nevoie si de un motor durabil si de preferinta mai maricel. Eu as alege Piaggio Beverly500. Problema este ca aceste scutere de minim 250cc nu sunt tocmai ieftine. Cel mai ieftin si ok ar fi Aprilia Leonardo 250 pe care îl gasesti la aproximativ 1000 de euro.

| sopranaCadaverica explică (pentru nebunu_5532):

Mersi mult de raspuns. Crezi ca ar fi indicat sa investesc in ceva cumparat lamana a doua? Un Piaggio sau Yamaha.

| Ensiferum a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Da ar merita dar ar trebui verificat la cumparare de cineva priceput. Renunta la yamaha, cei de la yamaha nu se pricep la scutere durabile si sunt scumpe piesele.

37 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Scooter e? Ala e pentru pusti de 18 ani uite aici munitie pentru tine https://www.zeromotorcycles.com/eu/zero-s parca ma simt pregatit sa obtin A.ul - e una din motoretele care m.a impresionat mult si 16.190 lire nu e asa mult ca pret, 4€ o reincarcare la curent te tine intre 359 si 241 km intre oras si drum lung. Ceea ce vrei tu nu e pentru distante lungi mai degraba oras.

| Simpatic a răspuns:

Draga un scooter nu va putea tine locul unei masini si nu am azit pe nimeni sa se duca in concediu cu scooterul, cum ar fi?
Eu zic sa nu te mai prostesti si sa mergi pe alegerea unei masini de clasa constructiva mini, aici intra modele de la : mini-cooper, smart, citroen (C1), peugeot (107) si lista poate continua cu cel putin 20 de modele deci ai de unde alege.
Pe langa ca sunt mici la propriu, au si motoare cilindree foarte mica asa ca nu ai de platit taxe mari si nici combustibilul nu te costa mai nimic happy
Tu de fapt fugi de scoala si de permis nu de masina in sine.
Unde mai pui ca pe scooter daca pleci pe distanta chiar esti in pericol, nu te mai lamenta sa crezi contrariul caci nu este asa.
Tu crezi ca pe 2 roti ai mai multa siguranta ca pe 4!?
Scooterul tocmai pentru distante scurte este gandit nu sa fac 600 de km...pentru aceea exista motociclete dar nu cele tip sport ci cele tip chapper sau nu stiu cum le zice, eventual iti pui si atas happy

| sopranaCadaverica explică (pentru Simpatic):

Draga… 'simpatikule', nu ai auzit pe nimeni care sa conduca pe distante mari cu un scuter pentru ca romanii sunt in general fricosi, comozi, adora sa polueze, si in general nu au cunostinte despre motoare. In aceasta categorie poate te regasesti si tu. Asa pare.
Si nici nu au auzit ca exista maxiscutere de 250-400 cc rezistente si la drum de 1000 km, cu suficienti cai putere. Si aceste informatii sunt minimul necesar. laughing Nu aveam nevoie de tipul de sfaturi pe care te-ai gandit sa le dai, am si mentionat subtil in intrebare… Stiu ca esti mascul si te simti in putere, te simti ''calare pe situatie'' vorbind despre masinute, dar sa stii ca nu tot ce zboara se papa nici macar in domeniul pe care crezi ca il stapanesti. Aorganta si aerul teatral de atotstiutor nu au ce cauta intr-o discutie despre mopede si motociclete. Dar asta tine de educatie si bun simt. Acum sa iti dau si eu un sfat: nu te baga unde nu esti informat. Ii faci pe altii sa piarda timpul.
Sanatate

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Ok
deci tu te pricepi mai bine decât toți
atunci de ce ai venit să întrebi?

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Nu ma pricep. Cautam niste raspunsuri la intrebari si detalii de la oameni informati. Nu de la posesori de bmw-uri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Realizezi că problema ta e că nici nu știi ce întrebi?

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

''Deci:

Ce tip de carnet imi trebuie pentru a poseda un scuter?

- Ce tip de scuter? Motor, modele de scuter, preturi (preferabil foarte ieftine, desigur)

- Si cam la ce anume trebuie sa ma uit cand caut un scuter pentru calatorii? Vorbim de distante de 500-600 km maximum.

- Cum e cu parcarea?''

Ce nu ti-e clar? Si daca vezi ca nu te pricepi, de ce raspunzi? Ai condus vreodata in viata ta macar un scuter sau o moto?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Pentru a poseda un scuter n-ai nevoie de carnet.
pentru a conduce unul ai nevoie.
ăla de 400cc la care ai făcut referire mai sus se conduce cu A cel mai probabil că aici trebuie să calculezi mai multe chestii.
ce dracu poate să fie cu parcarea?

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Extraordi! Cine ar poseda unul fara sa il conduca?
Cum sa fie motocicleta daca gasisem unul cu design de scuter? Aveai mult loc unde sa-ti bagi picioarele.
Pai nu stiu, am zis ca nu ma pricep. Unde dracu imi las scuterul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Hai să rezumam discuția la permis atunci că n-ai nevoie de alte informații: pentru majoritatea motoarelor cu care poți face drumuri lungi (deci mai puternice și grele) mai ai nevoie să crești 3 ani. e suficient de clar?
dacă vrei mai mic, îți iei A2.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

3 ani? Doar la 24 pot sa iau permisul ala? Si ziceai de A2...primul, ala pe care il pot lua la 24, de care e?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

A2 poti si maine

| Simpatic a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Tu care nici nu ai permis le dai sfaturi cu si despre motoare celor care au schimbat deja cateva masini.
Ca sa fiu arogant am schimbat mai multe seturi de anvelope decat ai tu farduri laughing
e alegerea ta, dar scooterele nu sunt pentru distante lungi, orice vrajeala ar indruga acolo orice producator.
Pe de alta parte exista si in Romania destui cu aceste biciclete cu pedale cum am vazut si prin afara, nu zic ca este rau dar tu ai o pornire impotriva masinilor pentru simplul fapt ca nu te vezi descurcandu-te cu sofatul.
Si daca esti o persoana timida nu crezi ca ai sa ai aceeasi timiditate si pe scooter sau cum?

| mihai69 a răspuns:

Tu de fapt nu vrei un scuter, ci un motor carenat.
Pentru tine, trebuie ceva care să poată fi condus de un șofer cu carnet categoria A2 (Putere mai mică de 35 kw, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kw/kg - adică pentru o motocicletă cu puterea motorului maxim admisă de 35 kW, atunci masa ei nu trebuie să fie mai mare de 165 kg).
Candidați? oricare dintre astea, plus multe altele: Honda SW-T400, BMW C1, Peugeot Metropolis, Piaggio MP-3 (astea două cu permis B!) etc.
Cu parcarea... trebuie să ai antifurt bun. Un motor e mult mai ușor de „săltat" decât orice mașină... plus riscul de vandalizare. E bine să ai un loc unde s-o pui să nu fie chiar la îndemâna oricui (boxă, garaj, parcare subterană etc.)

| Liviu a răspuns:

Iti trebuie permis pentru orice poti conduce pe sosea, exceptie face bicicleta.Numai e ca acu 10 ani sa conduci scuteru fara permis, trebuie sa stii legisaltie, si sa ai permis categoria B, b1, sau AM-ul, intelegi? fara, te taxeaza.In plus, parerea mea(am zis parerea mea) e ca nu renteaza un scuter. acum de 1, 500 de euro iei masina buna.In plus, ai f mult comfort in masina pe langa scuter, iar tu cu ragalia de scuter care nu depaseste 50 km la ora, nu prea poti sa te duci nicaieri.Pentru ca depaseste capacitatea cilindrica pe care o poti conduce cu permisu de categoria B, si iti trebuie a-ul, si deja intram in alte polemici, tu nu ai nici categoria B, si e dificil.Deci mai bine da-i de B, apoi iti iei o masina economica si te duci unde vrea pisicuta ta.

| Dalmore a răspuns:

Pui intrebari absolut cretine, oamenii te corecteaza si te superi ca nu auzi ce vrei tu.
Zi mersi ca cineva isi pierde timp cu mizeriile tale si nu te lasa sa te sinucizi din zgarcenie.

Nu ai cerut pareri pro contra? Atunci de ce ai zis la ce vrei sa-l folosesti daca nu vrei sfaturi legate de asta?

| sopranaCadaverica explică (pentru Dalmore):

Inainte sa scrii un raspuns, citeste intrebarile din postarea mea si nu mai scuipa frustrari degeaba. Ti se umfla vena. Si din pacate, aia de pe tampla. sad
Eu voiam sa aflu raspunsurile strict la acea intrebare, de la oameni INFORMATI CORECT, care cunosc tipurile de maxiscutere si scutere, care cunosc avantaje/dezavantaje, care vin cu informatii clare, cu exemple de motoare, cu EXPLICATII in plus, care stau si incearca sa ofere un ajutor cat mai bun si orientat spre dorinta celui care intreaba.
Daca nu ai asa ceva... e bine sa taci, ca pici de prost. Eu daca as fi in locul vostru mi-ar fi rusine sa raspund. Ca practic raspundeti cu 0, 5% informatie si 99, 5% ura laughing Unde nu e de voi, nu e de voi

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Mai devreme întrebai ce-s ăia cmc, acum deja dai lecții despre asta?
deci întrebarea asta e ca să ne arăți, din nou (!) că tu te pricepi mai bine la orice.
ok, succes, cutreieră țara cu alea. rolling on the floor

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Intrebam ca sa fiu sigura, nu sunt expert. Dupa ce am pus intrebarea m-am documentat si pe cont propriu, ca aveam eu o presimtire ca nu ma dumireste nimeni de pe TPU… Si am venit cu completari si m-am mirat de cata lipsa de informatie BASIC despre scutere aveti. Asta nu e o nenorocire. Nici eu nu stiu mare lucru.
Nenorocirea e insa atitudinea de atot(nimic)stiutor, asemanatoare acelui medic fara studii care opereaza intr-o veselie. laughing)

| syd a răspuns:

­scuterele sunt pentru mers la magazin, nu la mare sau munte. pentru drumuri lungi ai nevoie de un tourer/cruiser. dar parerea mea e ca niciun "avantaj" al condusului pe doua roti nu contrabalanseaza riscurile pe care ti le asumi. pe langa asta, in cei vreo 20000 de km pe care i-am facut prin afara oraselor (nu-s asa multi, dar destui cat sa am o oarecare opinie) am vazut de n ori in ce fel se comporta motociclistii si cum ii trateaza soferii. concluzia mea - nu merita. strange bani si ia-ti o masina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vrei să mori caută și tu altă variantă mai accesibilă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Ma gandeam ca ar fi o alternativa buna in locul masinii, care ocupa mult spatiu, sunt taxe, un carnet de luat, trebuie intretinuta cu atentie, mult stres cu parcarea/furatul/zgariatul, banii pe carburanti, poluare ETC.''
-ai taxe
-tot ai nevoie de permis
-e mult mai periculos

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Nu ai cum sa mori conducand normal, orice om din masina, tir, caruta, te vede, nu e adevarata aia cu ''vizibilitate mica''. O prostie. Doar daca dai de tampiti, asta da, imi asum riscul. E periculos si cu masina, oricum. Cu orice…
Ce taxe mai exact?
Ce tip de permis? Eu stiam ca sunt diferite examenele pentru permis de scuter si masina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Păi de care scuter vrei că-s o grămadă de categorii
și cum te duci tu la mare cu un scuter? doar cu hainele de pe tine?
și cum iti imaginez tu ca faci drumuri de sute de km cu ala care merge cu 50?

| aDEeLAa a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Din cate stiu permis categoria A.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Ce categorii? Exemple?
Sunt si maxiscutere facute special pentru drum lung, cu roti groase, mari, sigure. Si evident ca exista un sistem de depozitare bagaje, doamne… laughing Nu-ti imagina ca imi iau haine pentru doua saptamani, nu am asa multi bani si timp ca sa petrec in vacante. Maxim o saptamana si oricum fiind rezonabila nu-mi iau magazinul dupa mine, ci strictul necesar.
De la Yamaha sunt foarte bune din cate am auzit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Dar nici nu-mi dau seama cum îți pot explica când n-ai nicio idee :))
pune link cu un scuter pe care l-ai văzut și ți se pare ok

http://www.autogeneral.ro/categoria-a.html
categoriile

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Pai nu poti explica pentru ca nici tu nu ai habar. Ma asteptam la raspunsuri ca al tau. Las-o asa

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Pai tu vezi ce ai intrebat?rolling on the floor))))
ma intrebi cat sunt taxele dar nu imi spui pentru ce fel de scuter.
ma intrebi ce permis iti trebuie dar nu spui pentru ce.
intrebi ce tip de scuter e bun, apoi spui ca ai auzit ca ala Yamaha e bun. invata sa pui o intrebare daca vrei un raspunslaughing))0
stii tu ca exista scutere de cutreierat tara. cine dracu cutreiera tara cu scutere?laughing)))

ai scris iar 1 roman de cretinitati.
si singura varianta pentru ce vrei tu e o motocicleta puternica, nu un scuter. fa un exercitiu de imaginatie: cum arați pe autostradă încurcând toată circulația că vrei tu să mergi cu scuterul la mare. rolling on the floor))))))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A da, tu-ti imaginezi ca scuterul merge pe aer, ca se fura mai greu decat o masina, ca nu polueaza.
dumnezeulelaughing))))

| sopranaCadaverica explică:

Eu nu am cerut aici pareri cu pro/contra scuter… Dar lumea chiar nu stie sa citeasca romaneste, doamne… sad
Si le mai si place sa faca pe expertii.

| sopranaCadaverica explică:

Uite scutere care pot fi ''doar de oras''. rolling on the floor
https://kit.honestjohn.co.uk/top-tens/top-ten-maxi-scooters/
Tocmai de aia ziceam ca mi-ar fi placut sa raspunda unul avizat, nu teoreticieni ai scuterului de 50cmc care habar n-au ca exista si mai mari rolling on the floor

| OrdanKarris a răspuns:

E mult mai periculos scuterul decat motocicleta.

| nebunu_5532 a răspuns:

Buna! Răspund cu întârziere. Eu dețin o Honda Silver Wing de 400cc. Are 39 de cai putere și fuge cam cu 170 km/h, maxim. Consumul in oraș este de 5-5, 5 Litri/100km. Honda face cele mai fiabile motociclete și scutere. Acest maxi scuter pe care îl dețin eu, este singurul motor de 400cc montat pe un maxi scuter in doi cilindrii. Asta îl face foarte bun, atât pentru plimbări in oraș cât și pentru deplasări in afara orașului, chiar și la viteze mari. Pentru acest tip de motor îți trebuie categoria A2. Eu nu îți recomand sub nici o forma un scuter Italienesc din cauza faptului ca stau foarte prost pe partea de fiabilitate. Cele mai bune sunt cele Japoneze(Yamaha, Honda, Suzuki, Kawasaki). Avantajul unui maxi scuter in comparație cu o motocicleta este ca nu te bate vântul atât de tare, nu te stropesc mașinile care circula in fata ta, din cauza parbrizului și nu schimbi vitezele ca la motocicletă, având un alt tip de transmisie cu variator, similar cutiilor de viteze automate. Dacă îți cumperi un maxi scuter sau un scuter ideal ar fi să-ți montezi un GPS pentru localizare și o alarmă. Mie mi s-a furat unul. Pentru scutere de până in 49cc îți trebuie categoria AM, sau categoria B, pentru maxi scutere de până la 125cc îți trebuie categoria A1, pentru maxi scutere peste 125cc dar care sa nu depășească 35 kw îți trebuie categoria A2, iar pentru cele ce depășesc 35 Kw, trebuie sa ai categoria A, care se ia la 24 de ani. La un scuter de 49 cc, pe care sa îl conduci cu categoria AM sau B ai câteva restricții. Viteza maxima nu trebuie sa depășească 45 km/h și nu ai voie pe autostrada. Dacă mai ai și alte întrebări îți răspund cu cea mai mare plăcere.