| aimullah123 a întrebat:

E mai bine sa cumperi o masina de la firma sau de la proprietar?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De la reprezentanta showroom asa vine cu garantie si pusa la punct.

| Violleta2022 a răspuns:

De la firma, ca are acte in regula si sigur nu te tepuieste.
In plus, are obligatia sa-ti dea garantie de 3 sau 6 luni, daca se strica ceva in perioada aia, o duci inapoi si ei o repara sau ti-o schimba, daca-i grav.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca te referi la o firma care vinde masini second hand, e bine sa iei de la ei, cu conditia sa aiba un minim de verificari si revizii pentru fiecare masina, si garantie cateva luni.
Pe locul 2 ar fi masinile de la proprietari, si aici ma refer doar la cei care au folosit masina in interes propriu, si au actele pe numele lor. Afli cate ceva despre masina, dar nu ai garantie nici macar cateva ore, si nu stii in ce hal s-au facut reviziile, te poti trezi ca te lasa in drum spre casa.
Ultima solutie, pe care nu o recomand nimanui, este cumparatul de la intermediari, adica "samsari". Sunt multi seriosi, dar si foarte multi care pacalesc, cumpara rable, le cosmetizeaza, umfla pretul, si te trezesti dupa o saptamana, ca ai cumparat o rabla la care trebuie sa schimbi aproape tot, in afara de caroserie.
Sfatul meu este sa alegi un service cu renume, care sa verifice masina in totalitate, atunci cand cumperi de la persoane fizice. Platesti tu verificarea, indiferent daca o cumperi sau nu, dar macar te scapa de plata unor reparatii.

| andreeea72 a răspuns:

De la firma, acolo masinile nu au fost folosite si stii ca totul e in regula cu ele.La proprietar cine stie ce a facut cu ea, poate sa iti mai toarne gogoși. Insa la firma e mai scump sa cumperi o masina.Depinde de cum stai cu banii.
Daca gasesti o masina buna si la proprietar si esti sigur ca totul e in ordine cu ea, poti lua si de acolo.In orice caz, cum crezi tu ca e mai bine.

| aimullah123 explică (pentru andreeea72):

Ma refer la firme care vand masini second hand nu masini noi