| Moni_Moni_Si_Dani_1980 a întrebat:

E posibil alarma de scuter
chinezesc 50cp 4 timp să-mii fi gătat bateria 12v 4 amperi nu mai tine curent. Daca pun de 7 amperi sau e slabă.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ar fi posibil doar dacă ar fi fost activă (lumini, claxoane) mult timp.
Poți măsura cât consumă punând un ampermetru în serie cu bateria cu contactul scos. Ar trebui să măsoare vreo 50 mAmp maximum. Dacă valoarea e mai mare... te cam pi^2 pe ea de alarmă. Mai ales dacă nu circuli zilnic s-o ții încărcată.
Ar putea să te ajute o baterie de 7 A, dar cel mai bine e să decuplezi alarma. Sau s-o schimbi cu una mai economică la consumul în stare inactivă.

| Moni_Moni_Si_Dani_1980 explică (pentru mihai69):

Umblam cu motoru cam 30 40 km pe zi dar si eu cred ca alarma e problema nu stiu ce sa cred si bateria cand o lua la automat cand nu doar vara iarna nu. Si nu stiu de cati amperi ar fi ok de 4 clar nu. Alarma era de fite mai mult ceva chinezarie la 80 lei cu functie pornire din telecomanda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este posibil, da.si mie imi manca bateria alarma pe motor, dar doar daca nu il porneam o saptamana asa.