| mgtow a întrebat:

E posibil prin 2025 sa fie scoase mai multe masini pe curent decat cele pe combustibil fosil? Masina electrica ofera siguranta in viitor mai misto ca nu se aude cum baraie motorul si nu stai cu gandul ca... cine stie cat dureaza pana interzice benzina de ex.

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

2025 e cam aproape, nu cred că o să fie mai multe electrice fabricate decat pe combustibil doar daca ajunge benzina extrem de scumpă.
2. Trebuie infrastructura mai multa pentru mașini electrice. Degeaba ai electrica dacă nu ai unde sa o incarci, dar treabă se dezvoltă extrem de repede surprinzător.

Și partea cu "nu se aude motorul" nu știu ce să zic, dacă e avantaj sau nu, mai ales când vine vorba de siguranță. Dacă ești că pieton in curbă și nu vezi la mai mult de 20 de metri macar auzi motorul. La electrică e mai nasol.

| mgtow explică (pentru PainTech):

Pana acum am avut 2 masini, prima vanduta de taicameu, 500€ un megane coupe 1.6 motorina 180CP tragea bine la 210 000km probleme la o bucata de cauciuc de la suspensia dreapta si la toba de esapament care o schimbam uneori se rupea, dupa audi A5 1.8 benzina manca un sfert de ulei pe la 300km asa e normal pentru ca motorul a fost conceput sa arda ulei asta e, mergea bine masina pret 13000€ din 2013 cumparata din UK cu 70. 000km era... o mai tin pana vin in RO dupa vreau o masina noua si am gasit deja subaru brz sau toyota gt86 2.0 benzina premium asa merg alea - numai ca nu vreau sa stau cu gandu ala ca se duce benzina si pierd banii pe o masina faina, calitatea costa dar tine aia nu e gluma. Sper sa le faca pe curent pana atunci

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu cati dintre voi ati circulat pe bicicleta, ascultand muzica in casti... dar cam asta se asteapta cand masinile electrice silentioase vor circula pe strazi, iar voi veti avea problema... cu auzul si cu varsta!
Cei care circula cu trotineta sau bicicleta electrica PE TROTUARE si cu castile in urechi, tot mai des fac accidente lovind pietonii, chiar pe trotuar! Pana acum am patit si eu de 2 ori ca m-au lovit, dar am avut noroc ca sunt mai corpolent, iar ei au fost care si-au rupt oasele, cazand.

Electricitatea si silentiozitatea vehiculelor va conduce la asemenea probleme, dese si grave!
In locul poluarii va veni accidentarea silentioasa.
Nici nu vreau sa ma gandesc: ce se va intampla daca oamenii vor circula in masini personale elctrice zburatoare. Pietonilor se vor construi trotuare subterane?

| Dumnesao a răspuns (pentru Bula):

Deja sunt masini electrice carora li s-a pus sunet artificial pentru a nu exista problema asta, nu o sa fie asa mare frica

| Bula a răspuns (pentru Dumnesao):

Am montat si eu "claxon" electronic, cu muget de bou. big grin

| Speranta12 a răspuns:

Da, vor aparea mai multe pe viitor.

| mgtow explică (pentru Speranta12):

Iti dai seama daca vreau masina valorata in 30.000€ si o nimeresc pe benzina ma trezesc in 3 ani ca se termina sau nu mai e voie sa folosim benzinara - asa aia electrica ma tine pana mi se atrofiaza sula la 80 de ani

| Speranta12 a răspuns (pentru mgtow):

Eu atata sper. Ca pana ti se atrofiaza sula la 80 de ani, sa ma pot da si eu intr-o masina zburatoare

| PainTech a răspuns (pentru mgtow):

Nu știu dacă te tine bateria la mașină până atunci, deci e posibil sa trebuiască să iei alta sau sa schimbi bateria (care nu e prea ieftina).

| mgtow explică (pentru PainTech):

La ce servici o sa am in RO banii nu vor fi problema pentru inlocuirea bateriei