| WhatABeautifulDay a întrebat:

Eram pe o strada cu 2 sensuri, voiam sa traversez strada pe trecerea de pietoni. Masinile din partea dreapta, care se inreptau spre stanga, au oprit si pe partea stanga era doar o masina (care astepta la trecerea aflata la cca. 10 metri mai incolo, fiindca era intersectie) si avand in vedere ca masina din stanga astepta la trecere ca sa treaca celelate masini de la intersectie, am trecut. Cand am ajuns la jumatatea trecerii(ajunsesem de banda pe care masinile merg de la stanga la dreapta) trecuse deja de intersectie si a oprit la vreo jumate metru de mine si se ia de mine ca data viitoare sa ma uit pe unde trec. La acea intersectie/strada nu exista semafoare. Cine a gresit? Ea trebuia sa imi ofere prioritate sau eu trebuia sa ma opresc la jumatate ca sa o las sa treaca?

Răspuns Câştigător
| Rotazi a răspuns:

Niciodata nu te opresti la jumatatea drumului cand traversezi! Asa derutezi si mai rau participantii la trafic.
Dar nu am inteles: erai pieton sau sofer? Daca erai pieton (asa deduc) si erai pe trecere, nu ai gresit cu nimic. In momentul in care ai pus piciorul pe zebra, toate masinile trebuie sa opreasca. Cel putin asa spune legislatia.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E nedirijată, ai zis că-ți vine din dreapta...sigur ai permis?
Să zicem că doar te-ai băgat forțat fiindcă era ăla pe stânga, dar să mai întrebi și cine are dreptatelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii de aici sunt loviți in caplaughing a spus ca traversa trecerea de pietoni, ce permis visați?laughing când vrei sa traversezi trecerea, ai prioritate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

A, lol. laughing
Păi atunci avea prioritate indiferent de situație.