| 23423423 a întrebat:

Este adevarat ca din Ianuarie permisul auto de categoria B se va lua la varsta de 21 de ani?

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa puna in discutie dar nu o sa se aproabe.

| cristiiiiiii a răspuns:

Nu este adevarat! Permisul va putea fi luat tot de la varsta de 18 ani. Din 19 ianuarie se va schimba codul rutier

| xXdoareuXx a răspuns:

Nu este o prostie ce ai auzit. de la de la 18 ani fara 3 luni poti incepe scoala iar la 18 ani impliniti dai examenul ( sala + orasul )

| Predator30 a răspuns:

Vor sa faca asa ceva dar nu o sa reuseasca deocamdata la 18 ani B si C la 21 succes sper ca te-am ajutat.

| Lydia28 a răspuns:

Nu am auzit de asa ceva!

| CMarian a răspuns:

Eu asa am auzit la știri. Dar cred ca încă nu este data încă aceasta lege dar după spusele lor asa este.

| XtremeX a răspuns:

Mama ce lea`i confundat
Categoria B se ia la 18 ani
Categoria C se ia la 21ani ( pentru profi)

| PuFoS97 a răspuns:

Nu ai auzit bine, este un proiect de lege care avizeaza scuteristii si motociclisti...la scuter se va adauga permisul AM iar categoria A ar urma sa fie modificate pentru a te inscrie la scoala dupa ce inplinesti 21 de ani din cauza accidentelor aceste modificari s-ar putea accepta in parlament...numai bine

| Crystyannoo a răspuns:

Si citez " Proiectul vizează, începând cu data de 19 ianuarie 2013, reglementarea vârstei minime pentru obţinerea permisului de conducere astfel: pentru categoriile A2, B, BE, C1 şi C1E, 18 ani împliniţi; pentru categoriile AM, A1 şi B1 - 16 ani; 20 de ani şi o experienţă de cel puţin doi ani de conducere a motocicletelor din categoria A2 sau cel puţin 24 de ani pentru motocicletele din categoria A.

În plus, pentru categoriile C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor cu putere de peste 15kW, vârsta minimă pentru obţinerea permisului este de 21 ani, în timp ce, pentru categoriile D şi DE, este de 24 de ani."

sper sa te ajute big grin

| Crystyannoo a răspuns:

Si citez:" Proiectul vizează, începând cu data de 19 ianuarie 2013, reglementarea vârstei minime pentru obţinerea permisului de conducere astfel: pentru categoriile A2, B, BE, C1 şi C1E, 18 ani împliniţi; pentru categoriile AM, A1 şi B1 - 16 ani; 20 de ani şi o experienţă de cel puţin doi ani de conducere a motocicletelor din categoria A2 sau cel puţin 24 de ani pentru motocicletele din categoria A.

În plus, pentru categoriile C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor cu putere de peste 15kW, vârsta minimă pentru obţinerea permisului este de 21 ani, în timp ce, pentru categoriile D şi DE, este de 24 de ani."

sper sa te ajute big grin

| iulik99_4362 a răspuns:

Nicidecum nu am auzit de asa ceva poate este vreo greseala!:X