| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca masinile japoneze sunt mai fiabile decat europene/ americane?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Japonezele sunt cele mai fiabile. Masinile americane stau probabil cel mai prost la capitolul asta... iar cele europene sunt si ele impartite, ca nu poti compara fiabilitatea de la Mercedes cu cea de la Fiat

| relian a răspuns:

Nu.Masinile japoneze sunt mai ieftine.Deci ceva ieftin nu are cum sa fie si bun,de fiabil nu mai zic.O masina cu cat este mai scumpa cu atat este mai buna,deci mai fiabila.
Masinile japoneze sunt simple,de aia le lauda lumea, vai ce motor are, ma lasi, dar ce eu merg cu motoru in brate?laughing
Nici nu te mai chinui sa compari o masina japoneza cu o masina germana.
Cei care spun ca japonezele sunt bune o zic asa de la radio sant. Iara masinile nu se compara de catre cei care detin masini, mai alels din zona RO, sau compari masini folosite deja de altii.Nu frate sa poti spune masina X este mai buna trebuie sa folosesti ambele masini noi,le conduci la fel,le intretii asa cum spune fabrica,apoi dupa un timp poti sa spui care e mai buna.
Asa daca cumperi mai stiu si eu ce junghi,ce raie de masina facuta praf de altii o sa spui masinile alea nu-s bune,deci gata deja ai si etichetat acea masina, acel brand.
Concluzia este sa nu mai apleci urechea la ce spune X sau Y./Nici la ce spun mecanicii, aia repara doara masini, nu stiu ei cine sau cum a condus acea masina proprietarul sau cum a intretinuto.
Vrei o parere sigura? Intreaba un om mai in varsta, dar care a folosit doara masini noi, ala sigur iti va spune corect cum sta treaba.

| ziftode a răspuns:

DA
am auzit de cineva care facea nustiuce cartografiere pe la munte, si avea un jeep Toyota cu UN MILION de km la bord, chestie care nu tinea cu o masina americana/europeana