| liceu a întrebat:

Este adevarat ca pentru a obtine permisul de conducere in 2017 trebuie sa ai 11 clase? Am tot vazut stiri pe internet, dar banuiesc ca ar trebui sa fie anuntat si pe un site mai de incredere care se ocupa cu asta.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista nicio lege in acest sens. tot ce e pe net face referire la o propunere legislativa de care nu se mai stie nimic

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

A-ti belit cariciu cu 11 clase

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este un proiect de lege. Pana apare mai dureaza.

| CuriousStuff a răspuns:

Bine ar fi, dar putin probabil sa se promulge o astfel de lege avand in vedere ca cei care o voteaza probabil ca abia au facut 11 clase, poate nici alea, ce sa mai zic de copiii lor... Si ce ne facem cu cei care au luat deja permisul si nu au 11 clase? Le iei permisul si ii pui sa faca liceul? Ii lasi sa circule in continuare?
As fi bucuros sa nu se dea carnetul decat la cei care si-au terminat macar liceul, eventual si-au luat si bacul, iar examenul sa fie de 3 ori mai greu, consider ca nu oricarui tontalau trebuie sa i se dea dreptul sa stea in spatele a 1 tona de fier care atinge 100km/h, oricum sunt prea multe masini si prea multi "soferi" in Romania si nu numai... Asa ca se mai trieze putin ar fi excelent.
Inca nu am permis, asa ca in conditiile in care probabil o sa vreau si eu sa-l iau in viitorul apropiat as fi perfect de acord ca examenul sa fie de 3 ori mai greu.
Parerea mea.

| CuriousStuff a răspuns:

Asa, arata-ne ce poti.

| forlucky a răspuns:

Nu este batut in cuie
Stai calm

| Deyne a răspuns:

Da e adevarat! Dar eu stiam de 10 clase, nu de 11.

| suntserios a răspuns (pentru Deyne):

Sa ne dai si noua legea care zice asta daca e adevarat.

| Deyne a răspuns (pentru suntserios):

Nu am gasit nici o lege pe internet, dar stiu o cunostinta care voia sa dea de permis si trebuia sa bage dosarul pana pe 1 ianuarie 2017, nu avea 10 clase. Toti instructorii ii spuneau ca daca vrea sa bage dosarul anul acesta nu o sa mai poata din cauza legii.

| suntserios a răspuns (pentru Deyne):

Pai si daca nu ai gasit nicio lege de ce zici ca e adevarat?
exceptand niste vorbe de la un prieten care stie un prieten care cunoaste pe cineva care face nu stiu ce.

| Alexul99 a răspuns (pentru suntserios):

Probabil ca si instructorii cred ce vad la TV, mai nou laughing

| liceu explică (pentru Deyne):

De 10 clase stiam si eu, dar a aparut pe internet ca mai nou iti trebuie 11 clase.(dar nu am vazut sa apara legea pe site-ul celor de la politia rutiera, ci doar stiri la tv)

| Deyne a răspuns (pentru suntserios):

Bine mai, seriosule! Aceasta este parerea mea! Multi au luat in considerare aceasta lege, mai precis cei care nu au absolvit nici 10 clase. Nu stiu daca s-a aprobat legea! E doar un simplu raspuns, fiecare e liber sa afirme ceea ce vrea, ceea ce stie.

| suntserios a răspuns (pentru liceu):

Legea nu apare pe site uri sau la tv.
legea apare in monitorul oficial dupa ce este promulgata de presedinte.

iar aceasta lege nici macar nu a fost votata vreodata

| suntserios a răspuns (pentru Deyne):

Pai e mai mult decat un simplu raspuns. E un raspuns eronat care dezinformeaza. Omul a pus intrebarea ca sa afle un raspuns concret nu o parere care nu are legatura cu realitatea. Dar e mai usor sa ne dam cu parerea chiar daca nu stim nimic despre subiect decat sa ne informam inainte.

| Deyne a răspuns (pentru suntserios):

Raspunsurile concrete nu se afla pe acest site. Fiecare raspunde dupa cum stie, daca e un raspuns eronat, il rog pe cel care a pus intrebarea aceasta sa imi declare raspunsul eronat.

| Farazahar20 a răspuns:

In prezent nu exista nici o lege aprobata cu referire la asta. Trebuie doar sa scrii si sa citesti, dar se discuta aceasta tema, si daca este aprobata, va fi aplicata. Deci daca esti interesat si ai varsta minima de 18 ani sau peste. Poti sa te duci fara griji sa iti depui dosarul de cursant, pentru obtinerea permisului de conducere.

| maximka2245 a răspuns:

Nu trebuie