| DrunkenIrish a întrebat:

Este fiabila motorizarea 2.0 tdi pe un audi a3 din 2012?(143 cp).

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut,Eu am Seat Exeo 2.0 TDI 143cp (Made By AUDI in acte).Eu o am de la 192. 000km si acum am 202.000km.Nimic rau de spus despre motor in 10. 000km. Dupa mine daca motorul a fost intretinut si are km origininali sub 200. 000km e ok si nu o sa ai bai.Sa ai grija la DPF totusi(al meu e in stare foarte buna).Iti recomand sa iti iei un OBD2 si aplicatia VAG DPF pentru Android( 15 lei aplicatia).Cu asta poti verifica constant starea la DPF.Mie imi face regenerari la 300km(condus in oras).Cu aplicatia asta stiu exact cand face regenerare si in acel moment conduc 15-20 minute fara oprire. Daca ai intrebari mai specifice despre motor pot sa iti raspund.

2 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Daca la nemti sunt la vanzare cu 740.000 km sunt destul de fiabile.
La noi le gasesti cu maxim 160.000 aceleasi masini.

| AndreiAndrei260111 a răspuns:

Da, e motorul bun, cu injectoare comon rail, duce km fara vrei peoblema, dacă a ajuns la 200.000 km cu filtru de particule original, piesele cu excepția filtrului de particule duc pana la 500.000 km lejer