| anonim_4396 a întrebat:

Este ilegal sa-mi schimb culoarea farurilor adica culoarea capacelor, NU CULOAREA BECULUI?

https://www.wrt-parts.ro/......produs.php

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Important e să păstrezi CULOAREA, ex:
- pentru semnalizare portocaliu
- pentru frânână rosu

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Alea sunt piese aftermarket pentru masina. Treaba e simpla: daca au omologare recunoscuta RAR (E1, E2, E3, E4, etc), scrisa pe ele, sunt perfect legale. Eventual pastrezi hartiile din cutie, si rogi service-ul care ti le monteaza, sa puna stampila pe ele.
Elementele de iluminare sunt legale atat timp cat producatorul a obtinut acea omologare intr-o tara europeana. Altfel se considera modificare neautorizata la sistemul de iluminare/semnalizare, si ramai fara certificatul de inmatriculare.
Politistii sunt atenti la farurile si stopurile fumurii, vor intreba de ele. Cei care au folie pe ele raman fara certificat instant, deci tu trebuie sa le demonstrezi ca sunt omologate, de preferat cu acele hartii din ambalajul lor.