| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Este legal sa ai montat pe BMW in Romania Angel Eyes?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Legislaţia rutieră interzice montarea la autovehicule a altor lumini ori dispozitive decât cele omologate (exact asta spune textul de lege). Asta înseamnă că orice modificare a sistemelor cu care maşina este echipată din fabrică necesită obţinerea unei omologări individuale de la RAR.

| UnAltAnonimCelebru explică (pentru Salontanul):

Deci nu pot monta aceste accesorii?
Chiar nu e nici o solutie?

| Salontanul a răspuns (pentru UnAltAnonimCelebru):

Poti monta si te duci la RAR sa le omologheze.

| UnAltAnonimCelebru explică (pentru Salontanul):

Si asa vor deveni legale?

| Salontanul a răspuns (pentru UnAltAnonimCelebru):

Normal!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Modificarile neomologate la sistemul de iluminare nu sunt legale, iar de omologat nu prea iti omologheaza nimeni

| sorinake a răspuns:

Daca e dotare din fabrica este legal.

| UnAltAnonimCelebru explică (pentru sorinake):

Si daca vreau sa cumpar kitul, apoi sa merg la service sa il monteze nu e legal?

| sorinake a răspuns (pentru UnAltAnonimCelebru):

Montarea la autovehicul a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini, dispozitive ori accesorii de avertizare decât cele omologate este interzisă prin lege.

Art. 13 din HG 1391/2006 prevede asta iar art. 101/1/10 din OUG 195/2002 sancționează. (Amenda este de la 6 la 8 puncte amendă iar un astfel de punct este 125 de lei. 8x125=1000).

La toate astea se adaugă și reținerea certificatului de înmatriculare așa cum specifică art. 112/1/d din OUG 195/2002.