| anonim_4396 a întrebat:

Este normal ca un diesel cu motorul rece (nu chiar rece dupa 5-6 minute dupa ce a pornit motorul in garaj)sa scoata fum negru in antaia si a doua?
am vazut la multe diesele si acum am vazut si la a mea
scoate un puf mare (nu chiar mare micut laughing )de fum negru in antaia si a doua
este normal?
sau este vreo problema?
masina are 66.800 si alimentez mereu de la peco din alexandria de langa kaufland!

9 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Oare nu o avea ceva legătură cu asta?
http://www.tpu.ro/......-intra-in/

| Ykuzo a răspuns:

Cel mai bine este să te interesezi la un service auto sau la un mecanic. Nu mai asculta de nimeni care nu este priceput în domeniul acesta.

| GicAx3mMetal a răspuns:

Si taicameu avaea aceeasi problema la Audi'ul lui. Incearca sa te uiti la valva aia de tip electrovacuumatica. Asta are un rol foarte important, pentru ca ea comanda EGR'ul. Daca si un strop de mizerie a intrat la EGR, atunci supapa aia mica ce are rolul de a inchide vacuumul sta deschisa, ea nu se inchide, permitand astfel EGR'ului sa stea deschis, astfel incat gazele de evacuare reintra in folosinta. Acestea fiind aproape lipsite de oxigen, iti provoaca acel fum negru, deoarece intervine motorina nearsa, adica cea arsa pe jumatate ( partial ). Nu stiu, taicameu si-a anulat intreg circuitul de vacuum al EGR'ului, ca sa-si poata da seama mai bine ce e in neregula cu masina. Totodata, ai putea avea un furtun in " neregula " in special intre intercooler si turbina. Verifica si nivelul uleiului, si de asemenea poti arunca o privire si catalizatorului, care s-ar putea sa fie infundat. Bafta!

| dennis1999 a răspuns:

Masina are un filtru pentru turbo si acela face sa scoata fum negru in antaia si adoua

| anonim_4396 explică (pentru dennis1999):

Deci este normal?

| dennis1999 a răspuns:

Da pana intr-un punct dupa ce incepe sa scoata mult si sa scoata la toate treptele atunci inseamna ca masina este forjalita dar asa cum ai zis tu est normal

| dennis1999 a răspuns:

Dar ma poti si pe mine ajuta

| dennis1999 a răspuns:

Buna as dori sa imi pun un subwoofer si mi sa marit bugetul pentru el si am gasit un alpine intr-un videoclip!

http://www.youtube.com/watch?v=oyXwvPBtlGI

Acesta este la fel ca acesta de pe site-ul acesta?

http://www.sono.ro/subwoofer-auto-260/pachet-subwoofer-a uto-260_292/subwoofer-auto-alpine-sbg-12kit-pachet-subwo ofer-auto-6303.html

Si spuneti-mi ce parere aveti este ok sau nu si daca are acelasi bas ca in videoclipul de mai sus! Asa mai infundat fara barait!

| dennis1999 a răspuns:

Scuze la fel ca acesta http://www.sono.ro/......-6303.html