| IonCopiluDeAur a întrebat:

Este posibil ca o masina inmatriculata pe Romania sa nu aiba taxa de mediu platita?
Daca vreau sa cumpar o masina inmatriculata pe Romania, e posibil sa iau teapa sa nu fie taxa platita?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este posibil, daca a fost inmatriculata inainte de 2007 sau in perioada 2007-2011 si s-a obtinut restituirea taxei de prima inmatriculare/poluare sau a fost inmatriculata in perioada 2012-ianuarie 2013, cand era suspendata taxa.
Tocmai de aceea, la inmatriculare, se cere adeverinta de la ANAF in care este precizata aceasta si tu va trebui sa soliciti ca vanzatorul sa-ti prezinte aceasta adeverinta si asa vei sti daca trebuie sa platesti timbrul de mediu sau nu.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este foarte posibil ca o masina inmatriculata in Romania sa nu aiba taxa de mediu platita, fie pentru ca nu exista la momentul inmatricularii, fie pentru ca a fost zero (de exemplu inainte de 2012 la masinile cu euro 5), fie pentru ca dintr-un anume motiv a fost exceptata de la plata. Taxa trebuie platita si daca a fost recuperata intre timp in instanta.
In 2012-2013 a fost suspendata doar taxa pentru masinile deja inmatriculate, pentru cele aflate la prima inmatriculare in tara s-a platit in continuare taxa.
Pentru a nu lua teapa, trebuie sa soliciti vanzatorului adeverinta de la ANAF prin care se atesta ca taxa a fost platita si nerecuperata. Atentie, ai nevoie de original.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice masina care a fost inmatriculata ultima oara inainte de 2007 nu are taxa platita. de asemenea exista masini inmatriculate dupa 2007 la care s a recuperat taxa si trebuie platita la o eventuala inmatriculare

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca masina este inmatriculata inainte de anul 2007 nu are cum sa aiba taxa de mediu platita fiindca pe vremea aia nu exista asemenea taxa.

| Vektor a răspuns:

Eu am doua masini aduse din Germania, una nu are taxa de mediu, iar a doua are.