| paulp a întrebat:

Exista intersectii in care drumul cu prioritate nu este marcat prin indicator, ci doar drumul fara prioritate este marcat prin indicatorul Oprire sau Cedeaza Trecerea? Daca da, de unde stii tu ca ai prioritate si ca nu trebuie sa acorzi prioritate de dreapta?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie nu ar trebui sa fie, in practica arunci un ochi sa vezi ce semne au restul

| paulp explică:

Imi raspund singur: se pare ca exista astfel de intersectii si ca sa stii ca esti pe drumul cu prioritate si ca nu trebuie sa acorzi prioritate de dreapta trebuie sa te uiti si sa vezi spatele indicatoarelor care sunt amplasate pe celelalte drumuri cu care te intersectezi. Mie mi se pare totusi o prostie caci de multe ori nu ai vizibilitatea buna (un copac, un om, etc.) ca sa vezi spatele celorlalte indicatoare...

| QWERTY55 a răspuns:

In momentul in care vezi Stop sau cedeaza trecerea, intersectia este clar dirijata. Deci prioritatea de dreapta nu se mai aplica. Poate fi cazul in care ai o intersectie, pe 2 parti sunt stop/cedeaza si pe celelalte doua nimic. Intersectia este DIRIJATA prin semne( aici se aplica priorit de dr intre cei care vin de pe drumul principal, si dupa aceea intre cei care vin de pe drumul secundar: stop/cedeaza).

| paulp explică (pentru QWERTY55):

E totusi putin aiurea parearea mea... caci daca nu vezi semne pe drumul pe care esti tu instinctual te gandesti ca e intersectie nedirijata - nu prea iti vine sa te uiti ce semne au ceilalti conducatori auto pe drumurile lor...

| QWERTY55 a răspuns (pentru paulp):

Da stiu la ce te gandesti. Tocmai din cauza asta semnele drum cu prioritate, cedeaza trc si stop su forme unice. Sa le poti recunoaste si din spate.