| anonim_4396 a întrebat:

Exista riscul de a se intampla ceva rau daca aplic alcool sanitar pe parbriz si caroserie in scopul de a curata mai bine?

8 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Pe parbriz nu, dar atentie la chedare si stergatoate, depind de cauciucul din care sunt facute daca le dauneaza sau nu, de preferat nu da si pe el. Iar la caroserie mai bine nu dai, iti poate matui lacul, polishul... alcoolul actioneaza si ca solvent.

| DaniTDCI a răspuns (pentru antimulte):

Nu sunt din pufuleti nici stergatoarele, nici parbrizul, nici vopseaua de pe masina, sunt gandite sa reziste in timp

| antimulte a răspuns (pentru DaniTDCI):

In timp da, dar la solventi nu stiu ce sa zic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad de ce ai da cu alcool pe caroserie. Exista solutii speciale pentru asa ceva care nu risca sa matuiasca vopseaua

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu se intampla nimic, alcoolul sanitar e o substanta slaba, iar exteriorul autoturismelor este din materiale dure.

| CtBogdan a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Poate se duce dracu vopseaua

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru CtBogdan):

Crezi ca e var?
Nici cu nitro diluant nu poți lua vopseaua, doar cu decapant.

| DaniTDCI a răspuns:

Poti aplica linistit, mie cand imi ingheata parbrizul aplic alcool sanitar fara nici o problema, de fapt aplicam ca acum nu mai e vreme de inghet