| anonim_4396 a întrebat:

Exista sau nu regula de a semnaliza stânga in giratoriu daca merg înainte, sau ajunge doar semnalizare dreapta pentru ieșire?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da, bună întrebare!

Mulți (aiuriți) semnalizează stînga ÎNAINTE de a intra în sens. E stupid, ca și cum ar vrea să meargă "pe invers"

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru sierra1):

Pai inainte de sens, semnalizezi directia spre care il vei parasi, nu sensul in care ai de gand sa te invarti. Sa stie cei de pe langa tine ce ai de gand.

| sierra1 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Asta ziceam și eu

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ia uite ce destept e Mihailescu... Prioritate de dreapta in giratoriu rolling eyes
Nu semnalizezi stanga cand mergi inainte, doar dreapta la parasirea sensului.

| siriusblack98 a răspuns:

E prima data cand aud de semnalizare stanga in sens giratoriu daca tu o tii tot inainte.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Semnalizezi dreapta; ca d'asta-i prioritate de dreapta in giratoriuwinking sau parcurgi giratoriu in marsariere ca sa-l derutezi pe Garceawinking chiar nu ti se pare ebsurda intrebarea ta!? laughing laughing laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce ai semnaliza stânga dacă mergi înainte?laughing