| Vlad162 a întrebat:

Exista vreo diferenta intre combustibilii cumparati de la benzinarii diferite? Sau sunt peste tot la fel? Voi de unde alimentati?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiul sunt cam la fel. Difera aditivii in mare.
Eu pun de la marile lanturi, Petrom, Omv, Mol. Prefer Mol. Insa niciodata Lukoil

| sierra1 a răspuns:

Diferențe de preț, precis sunt. Probabil și de calitate (insesizabil)

"Voi de unde alimentati?" - unde e mai ieftin. Nu e corect așa?

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Nu e corect asa, Lukoil au carburanti ieftini. Si multe masini duse pe platforma la service din cauza lor. Cand am cumparat masina, chiar mi au recomandat cei de la dealer sa nu pun benzina de la Lukoil

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Folclor!

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Asta am zis si eu, pana cand doi colegi de munca care bagau de la Lukoil au ajuns cu masinile in service.
Asa zicea si taica meu pana a inceput sa puna mai des benzina de la Lukoil si se oprea motorul la masina.
Eu m-am lamurit.

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

și frățiorul meu alimentează numai de la mol pentru că-i dă puncte și apoi genți/cuțite/toopoare la juma' de preț - și nu din alt motiv! Nu încerc să-l conving nici pe el nici pe altul să ia dintr-o parte sau alta.

dar chiar tu ziceai "In principiul sunt cam la fel. Difera aditivii in mare."

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Si la lukoil mai difera si cantitatea de apa happy

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

și "la marile lanturi, Petrom, Omv, Mol" nu?

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Am zis doar ca la Lukoil difera cantitatea de apa, nu ca doar acolo exista :d

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Atunci afirmația e valabilă și pentru marile lanturi, Petrom, Omv, Mol. Corect?

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Nu acuz acum pe nimeni, ca na, nu am dovezi, dar sunt sigur ca se gaseste apa peste tot prin combustibil

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Cu asta sunt de acord că nu au compoziția perfectă

cu afirmația că lukoil distruge motoarele - niciodată

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Ionut1492):

"O fi fost vreo coincidenta." categoric da! Ar fi dat faliment a 2 azi!
Eu de ani buni alimentez de la ei, fără probleme. Ba nu, mint - odată am băgat benzină în loc de motorină!

| relian a răspuns:

Diferente la combustibili ca si calitatea nu prea, tot vine cam de la aceleeasi rafinarii laughing ce conteaza este de unde cumperi tu.De ce? Pt ca unia baga apa in combustibili,deci cei care au benzinarii,mai ales aia mici prapaditi,sa eviti sa cumperi de la astia mici,astnia carbe au o benzinarie si aia e tot,sau de la benzinariile date in adminstratie, unde ala care a luat-o face magarii.Cel mai indicat este sa mergi la statii din astea mari sau f mari, unde proprietarul nici nu se stie cine e, din astea care sunt in toata tara, astia au angajati, pe aia nu prea ii intereseaza sa bage ceva pentru ca indiferect ce fac ei tot salariu ala il primesc.Cam asa gandesc eu. ca ar sta situatia mai oriunde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferențe de pret exista, însă cel mai bine e sa alimentezi de la stații cunoscute, gen OMV, PETROM, Mol, calitatea este destul de buna, nu ai cum sa compari o benzinărie Mol dintr-un oraș, cu una de la un Sat, la care Nea Nicu bagă la rezervor motorina/benzina de la Nea Ion de peste Prut/Lituania ce acolo e la jumătate de pret... in fine, înțelegi idea, eu cel mai des alimentez la OMV, mi de pare cea mai buna, deși stiu ca e un efect placebo, pentru ca și la PETROM, Mol, tot aceeasi motorina/Benzina este adusă, de obicei din aceeasi sursa, așa cred, nu am sesizat vreo diferența ieșită din comun, dar depinde și de cum te-ai obișnuit, la mine in oraș sunt mai multe benzinării OMV, prețuri destul de bune, organizare la fel, foarte foarte buna, gen, dacă vrei sa faci factura pe firma/vrei sa alimentezi pe o firma din afara, asta dacă aduci mașini din Germania/Belgia/Spania înțelegi la ce ma refer, nu stai la coada pentru birocrație, pentru ca fiecare formular fiscal la OMV, făcut bine, stocat bine și nu necesita foarte mare bătaie de cap