| anonim_4396 a întrebat:

Far H4 de 12V merge la Dacia Logan, nu?
Și care este diferența între far alb și albastru?
Și există și far galben, nu? Deoarece farurile mele de la mașină sunt galbene, dar nenea de la benzinărie mi-o spus că nu are decât alb și albastru. Mă gândesc că nu mai avea în stoc. Altfel nu-mi explic cum au doar alb, dar farurile la Logan sunt galbene.
Și dacă să zicem unul va fi alb și unul galben, ar fi o problemă?

Fără glume, vă rog!

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Merge garantat, insa eu as cauta un set de conversie la LED, daca iti permiti.

https://www.qspcars.com/......gp.7792.uw

Problema e culoarea.
NU se folosesc culori diferite pe cele doua parti.
Asa ca va trebui ori sa cauti culoarea ta actuala, ori sa cumperi 2 pe "alb".

Becurile "albastre" nu le gasesc tocmai ok, si sunt de fapt un moft, o dorinta de a schimba lumina galbena.
Ele exista tocmai fiindca imita lumina cu Xenon, care are o tenta de albastru. Asa ca mai noi au aparut si lumini cu LED pe albastru.

Lumina galbena te ajuta in medii cu multa zapada si multa ceata.
Insa in Romania nu prea e cazul.

Cel mai recomandat e sa folosesti becuri "albe". Adica 6000K, sau pe acolo.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Set de conversie la LED? Habar nu am ce este asta.
Și mulțumesc pentru informații.

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refeream sa pui becuri cu LED in locul celor normale (halogen).
De putut se poate, dar fiind vorba despre Logan, cred totusi ca NU e o idee foarte buna.
Eventual intreaba niste mecanici auto, sau macar persoane cu diferite specializari care lucreaza in service-uri.
Aici pe forum, NoTurbinaNoGood e persoana potrivita.

Becurile cu LED consuma cel mai putin dintre toate, au o lumina alba si puternica (daca iei cu 6000K, e o lumina alba, cu o usoara tenta de albastru ), insa orbesc ceilalti participanti la trafic, mai ales cand farul nu a fost proiectat special pentru ele, cu lupe speciale.

Deasemenea, becurile trebuie sa fie calitative, de preferat OSRAM.
(pentru ca au nevoie de racire buna, altfel risti sa ia foc carcasa din jurul lor. Ma rog, in principiu nu ia foc nimic, dar se va topi).

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Ok! Aflu din ce în ce mai multe laughing și tot acum am aflat deci de ce mă orbeau alți șoferi cu faruri albe laughing dar cred că rămân la acestea deocamdată cât o am pe Dacia laughing ș-așa am devenit paranoică după pană, nu aș vrea să-mi mai adun încă o teamă pe creier, cum că aș mai lua și foc. Oricum se încinge bordul de la căldură și radio, nu aș vrea să-i adaug încă un motiv ca să ia foc.
Mulțumesc mult!

| DjSannan a răspuns:

Da, ar fi o problemă. Cele două tipuri de faruri au o diferență majoră în ceea ce privește intensitatea luminii și efectul lor vizual. Farurile albe sunt mai luminoase și au un contrast mai mare în întuneric, în timp ce farurile galbene sunt mai puțin luminoase și oferă un contrast mai scăzut. De aceea, este recomandat să utilizați același tip de faruri pe ambele mașini, astfel încât să aveți o vizibilitate cât mai bună și să nu creeați probleme de siguranță