| PainTech a întrebat:

Fie urmatoarea situatie :
Sunteti deja in INTERIORUL sensului giratoriu, din spate vine o masina de politie cu girofarul pornit.

https://imgur.com/a/q8RWUeF

Ce ar trebui sa facem? Sa oprim pe dreapta in interiorul sensului giratoriu sau sa iesim mai intai din sensul giratoriu si apoi sa tragem pe dreapta?

Daca sensul giratoriu este unul mic, cu o singura banda si e imposibila trecerea masinii de politie pe langa masina oprita? Dar daca atunci cand opresti pe partea dreapta blochezi iesirea pe unde masina de politia intentiona sa iasa?

Răspuns Câştigător
| NoisyLight a răspuns:

Conform imaginii, tragi pe dreapta și oprești, fără a bloca ieșirea din sensul giratoriu.
Dacă sensul giratoriu este prevăzut cu o singură bandă, îngustă, îți continui drumul până ajungi într-o zonă mai lată, pentru a nu bloca tot trafcul și implicit mașina poliției.

1 răspuns:
| Stefanztl a răspuns:

Iesi din sens pe cat posibil si lasi masina de politie sa treaca