| EmilTraian95 a întrebat:

Ford Focus mk1 1.8 diesel vs 1.6 benzina care e mai rentabila la pret cumulat cu consum? Ce sanse am sa scot un model de sub 200.000 de km la mai putin de 1800 de € cu tot cu taxa?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cel mai rentabil e 1.8 TDDI. TDCI-ul s-ar putea sa stea mai bine la consum, dar e mai pretentios, si te poti trezi cu 'surprize', in special iarna.
Nu ai sanse sa gasesti sub 200. 000km la 1800e cu taxa nerecuperata, poate unul benzinar vei gasi.
La 1800e, mai bine cauti unul in zona, cu numere RO, de preferat TDDI, care se vinde cu contract de comodat. Scutesti vreo 200e, taxele de transcriere, daca iei una pe numele altcuiva. In plus, esti tanar, ai avea asigurarea mare pe numele tau, deci e mult mai bine asa. Doar ca trebuie un om de incredere, sa poti tine legatura cu el, nu un samsar care iti vinde o masina pe numele altcuiva, despre care afli mai tarziu ca e pusa sub sechestru de fisc, de exemplu (au patit prieteni de-ai mei).