| Bogdan_Ionut_1998_M6xE a întrebat:

Fraților am o mare problema, ieri am împrumutat mașina unui prieten sa merg până în oraș, are o Skoda Felicia din 98, benzina, și merg eu fara probleme până când trebuie să opresc, bun, opresc, îmi fac treaba și revin, când sa ies din parcare cu spatele, simt că mașina nu mai trage, ceva o tine... Verific frana de mana, toate cele...Și până la urmă realizez că s-a blocat roata din dreapta față, cu greu am dus-o până acasă, merge înfrânarea, de abia de mișcă, nu știu cum să deblochez roata, trebuie urgent că sa o pot duce la service, va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| Ionut29897 a răspuns:

Cel mai probabil s-a blocat plăcuțele de frâna pe disc

Ia roata jos uitate la tetrier acolo trebuie sa fie un furtun de la lichid care intra in el e unul negru cu un șurub in el

Slăbește șurubul ăla pana curge lichid și învârte roata
După aia dacă merge o sa trebuiască aerisita instalația de frâna

| Bogdan_Ionut_1998_M6xE explică (pentru Ionut29897):

Mulțumesc mult, ești un domn.

| Ionut29897 a răspuns (pentru Bogdan_Ionut_1998_M6xE):

Ma bucur ca te-am putut ajuta, pentru asta suntem aici