| autommmmm a întrebat:

Fraților faceti-ma si pe mine sa inteleg ceva. De ce spun astea ca din cauza analfabetilor sunt accidente in trafic? Va intreb si eu daca acei oameni erau " analfabeți " cum obțineau ei macar 22 de puncte la sala?
Parerea mea este ca nu din cauza "analbatetilor" sunt accidente, ci din cauza polițiștilor care iau șpagă la traseu.
Astept si parerea voastră.

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu din cauza analfabetilor sunt accidente ci din cauza prostilor (poti fi destept in viata de zi cu zi dar prost in trafic, nu e o regula sa fii prost in general). Nu trebuie sa stii regulile de circulatie si sa citesti cartea ca sa iei examenul teoretic, de cand cu testele alea online care sunt identice cu testele oficiale, oricine poate invata mecanic, doar intrebarea si raspunsul.
Din cauza smecherasilor care vor sa impresioneze, din cauza celor care mereu sunt pe fuga si mintea lor nu concepe sa mai stea 0, 5 secunde la semafor sau sa stea in spatele unuia cand ar putea sa il depaseasca cu pretul vietii.
Din cauza betivilor, drogatilor.
Sa nu mai spun din cauza prostilor care nu numai ca vorbesc la telefon la volan, dar dau si mesaje sau stau pe Facebook.
Daca cineva nu stie sa citeasca si sa scrie nu inseamna ca nu poate invata regulile de circulatie. Desigur ca nu poate da examenul in acest caz dar se mai intampla ca multi sa il dea...

Politistii dau permisul bazandu-se pe cum se prezinta respectivul la examen, nu are de unde sa stie ca ala o sa se urce beat, drogat la volan sau o sa faca live pe Facebook sau o sa se grabeasca nu stiu unde.

30 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E o vorba. Nu are treaba analfabetismul cu accidentele. Treaba are alcoolul la volan si tampenia din capu soferului sa o calce tare unde nu trebuie

| Violleta2022 a răspuns:

Aciidentele nu se intampla din cauza politistilor ci din cauza nesimtirii oaenilor, carora nu le pasa de ceilalti si nu respecat regulile.
Nu stiu cum de ai ajuns tu la concluzia ca-i vina politistului, daca tu sofezi peste limita de viteza admisa pe semnul ala de pe sosea.
Nu vezi sa citesti, sau te impinge politistul sa depasesti viteza? Folositi-va un pic creierul, inainte sa dati vina pe toti, in afara de voi, cei care suntetid e fapt vinovatii adevarati, ca nu va pune nimeni sa incalcati legea, decat voi singuri.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista analfabeti printre cei care si-au luat carnetul de sofat, pentru simplu fapt ca stiu sa citeasca si au fost capabili sa-si ia examenul de soferie.
Pana se ajunge la tarseu, trebuie sa treaca de examenul de sala, asa ca, tot sunt nevoiti sa invete regulile de circulatie.

Accidentele se intampla din cauza idiotilor, arogantilor, alcoolicilor si a celor care refuza sa respecte regulile de circulatie, considerand ca lor li se cuvine sa faca, ce vor ei, mai ales daca au o doza mare de rprostie in cap.
Mai este o mare categorie de oameni, care provoaca accidentele, din nestiinta si prostie, ca-s inca mici si tot ce zboara se manaca la ei, fiind vorba de incepatorii de 18-19 ani, care se considera invincibili si ajung in proportie de 95% sa aiba primul accident, in primul lor an de soferie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine ti a zis ca au luat pe bune 22?
Uite eu stau si ma gândesc cum poate un analfabet sa citeasca zecile de pagini de cod rutier si sa si inteleaga ce citeste

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Alcoolul la volan, viteza excesivă, cauze de accident.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Un analfabet nu intelege nici 10% din legislatie, iar fara legislatie nu ai ce cauta pe drumurile publice.
Si da, problema spagii la traseu e grava si ea, dar majoritatea accidentelor sunt produse de femei absolut paralele (dpdv al abilitatilor) cu condusul, a barbatilor care se distreaza conducand haotic, si intr-o mica masura a mosnegilor care nu mai sunt apti fizic pentru a conduce, dar se urca la volan.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Prostii. Ai facut scoala de soferi? Bai, stii cum stiau tiganii cartea aia groasa cu intrebarile? 100%! Stiau intrebarea numarul 323, raspunsul A si B. Daca il luai sa iti explice DE CE raspunsul era ala, ii bagai in ceata. Asta e genul ala de analfabet care pus intr-o situatie practica nu e in stare sa rationeze nimic.

| johnnny123 a răspuns:

Haide să încep explicația pe limba ta:

Bă frate!

Atunci când cineva spune că în trafic sunt mulți analfabeți, nu se referă neapărat la faptul că acei șoferi nu știu să citească (deși sunt și mulți din ăștia), ci la faptul că sunt needucați, că nu înțeleg cum trebuie să se comporte într-o societate.

Indisciplina în trafic, completa nepăsare față de ceilalți participanți la trafic, teribilismul, inconștiența, nesimțirea crasă, toate astea sunt niște manifestări ale unei complete lipse de educație elementară. Un "analfabetism social" dacă vrei.

Un om educat ia întotdeauna în considerare modul în care acțiunile lui îi afectează pe ceilalți. Un om educat nu va executa niciodată o manevra care-i aduce lui un câștig de "1" dar le produce altora un disconfort de "10".

Unui om needucat însă nu-i pasă de acest aspect. Un om needucat este întotdeauna centrul propriului lui univers și se consideră singura persoană care contează.

Pentru un om needucat nu contează că gunoiul pe care-l aruncă din mașină va trebui să fie adunat de cineva, contează doar faptul că el nu mai are gunoi în mașină.

Pentru un om needucat nu contează că blochează o bandă și întarzie 20 de alți șoferi, contează doar că el a oprit fix în fața magazinului în care avea treabă.

Pentru un om needucat nu contează că cel din fața lui circulă cu viteza maximă legală, el îi va da faruri, îl va claxona și se va lipi la 10cm în spatele lui pentru a-l forța să se dea la o parte.

Pentru un om needucat nu contează că ceialți șoferi se așează la coadă pe banda de înainte, el se va băga primul pe banda de stânga și apoi va forța intrarea pe banda de înainte, deranjându-i pe șoferii încadrați corect.

În concluzie, în contextul rutier, "analfabet" nu înseamnă neapărat "incapabil să citească", ci incapabil să se comporte civilizat. Iar polițiștii nu au nici o vină în treaba asta. Poate doar că nu sunt suficient de severi.

| gabicoo a răspuns:

Cum?
Extrem de simplu:
A fost o perioadă (e drept scurtă) în vremea guvernării PDL când se putea lua carnetul doar cu 4 clase absolvite! A fost un pic de deranj și au revenit la 8 clase. Dar în acea scurtă perioadă de timp au luat carnetul o sumedenie de idioți sau analfabeți așa cum le zici tu. Sala se dădea în baza unor "teste grilă tip". Teste pe care le puteai cumpăra de la orice milițian. Făceau fițuici sau scriau pe mână răspunsurile! Asta în județele unde nu se putea cumpăra carnetul direct, fără examen! ( Știi scandalul de la Argeș )

| TheGentleman a răspuns (pentru gabicoo):

Și acum testele teoretice sunt grilă. Culmea e că mai sunt și desenate și colorate, cu săgeți și alea alea. cu puțină logică și prin eliminare, îți poți da seama cam care e răspunsul...

Eu aș pune mai mult accent pe legislație, să formulezi tu răspunsul la întrebare

| suntserios a răspuns (pentru gabicoo):

Vorbesti gogonele.
In codul rutier nu a fost niciodata precizata vreo restrictie legata de nivelul de studii. Nici in timpul PDL ului nici in timpul PSD ului nici in timpul PNL ului nici in timpul USL lui.
Nici acum nu exista vreo prevedere, nici in trecut nu a existat vreo prevedere. Practic oricine se poate inscrie la scoala de soferi si la examen.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gabicoo):

De fapt scandalurile au fost pentru ăia analfabeți care luau permise(care nu știau scrie și citi)
nici în prezent nici în trecut n-a fost o restricție, poți să n-ai nici 2 clase

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheGentleman):

Evaluează tu zilnic câteva mii de persoane cu răspunsuri formulate...da, din gura orice e ușor

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

La BAC, E.N. și alte examene de ce este posibil să se corecteze câteva mii de lucrări?

În plus, poți apela și la un simulator, cum folosesc piloții de aeronave. Un cockpit cu toate comenzile și oglinzile unei mașini, în care poți simula diverse situații, fără a risca accidente reale și gata.winking

Mai bine ai niște șoferi bine instruiți și evaluați decât bizoni scăpați de la ZOO

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheGentleman):

Vorbești serios, compari un examen anual cu unul zilnic?
''În plus, poți apela și la un simulator, cum folosesc piloții de aeronave. Un cockpit cu toate comenzile și oglinzile unei mașini, în care poți simula diverse situații, fără a risca accidente reale și gata. winking''
rolling on the floor))

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ar trebui să fie examen zilnic și nu sesiuni de examene?

Și de ce este o idee rea simulatorul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheGentleman):

Hai să facem diferența între idei rele și idei imposibil de pus în practică la noi...
și legat de sesiuni de examene...la traseu cum îi bagi după?laughing tot în sesiune de câțeva mii pe zi? cum am zis, din gură e ușor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alt troll plictisit. Bai, cauta un loc de munca dacă te plictisesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Accidentele în trafic au loc din cauza ălora care se urcă beți la "vogan".
Un analfabet nu are cum să treacă sala decât dacă bagă răspunsurile la plesneală și ca prin minune nimerește 22 din 26 fără să înțeleagă o iotă. Totuși sper că nu și-a încercat nimeni norocul astfel...

| Raducons a răspuns:

Accidentele rar sunt provocate de incepatori, Nebunii care circula cu 150 in localitati au permis de mult si au un nivel scazut de educatie

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raducons):

150? Acum 1 luna un tâmpit de șofer m-a făcut să cad de pe bicicletă după ce a trecut pe lângă mine cu 200 km/h... Sau mai mult. M-a speriat tare și mi-am pierdut echilibrul mai ales ca a trecut pe lângă mine ca racheta și abia dacă am apucat să-l aud. De fel atunci când sunt pe bicicletă eu aud mașinile când vin din spate, dar alea care au o viteza decentă. Dar dacă idiotul mă lua pe capotă? Doamne Ferește! Politia nu vede. Politia vede doar bătrânii care vând pătrunjel in piață.

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu am văzut faze de-astea în trafic. Dobitocii mai și merg pe banda special marcată pentru biciclete, care oricum e prost făcută, că trebuie să iei la rând toate gurile de canal cu bicicleta...

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

P.S. Nu ar strica să montezi niște oglinzi pe ghidon

| Raducons a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu te inteleg pentru ca si eu merg foarte mult cu bicicleta.Nu se gandeste nimeni la solutia asta de transport desi e sanatoasa.Sa treaca masinile si toate bune, si unde era loc au facut tot felul de stramtori

| dragodana a răspuns:

Salut!
Nu cred ca ai citi ce ai scris.Gramatica limbii romane+tu=hate.
99, 99% din soferi sunt de parere ca le-a luat ma-sa strada si ca doar ei au dreptul sa conduca precum un schizofrenic.
Romanul nu stie de vorba buna.As introduce niste amenzi atat de usturatoare si pentru cele mai mici abateri.Atunci sa vedeti ce repede se vor da pe brazda.

| Lucian4 a răspuns:

Cuvantul ''anaflabet'' este la figurat. Prin cuvantul se vrea a fi un dezavantaj de educatie unei persoane. Alt ex ar fi: ca fostul premier e analfabeta (la propriu) desi e folosit cuv. la figurat, dovada ca nu este ea a fost acceptata la angajare in sectorul public, oricine da un interviu si/sau vorbeste oral intr-o comisie de evaluare

| Clytia a răspuns:

Dacă ai luat și tu carnetul, e clar cum au putut să-l ia și alți analfabeți. laughing

| Salontanul a răspuns (pentru Clytia):

laughing Ai dreptate! Explicatia este simpla. Zice ca atunci cand esti mort e greu pentru ceilalti dar tu nu-ti dai seama. Tot asa si cand esti prost. Poti sa inlocuiesti "prost" cu "analfabet" si ai explicatia.

| Arrakis a răspuns:

Va faceti ca nu stiti ca invatati pe dinafara raspunsurile la toate intrebarile care pot pica la examenul de sala? Problema e la traseu ce se intampla.

| BogdanM275 a răspuns:

Accidente se întampla și din vina conducatorilor auto, dar situația cu "analfabeți" e mai degraba o scuza pentru autoritați sa ridice cerințele pentru obținerea permisului de ex minim 11 clase, dar e inutil accidente tot se vor întampla indiferent ca ala are 4-5 clase sau ca are diploma de facultate.