| BlackLight1987 a întrebat:

Fratilor lămuriți-ma și pe mine. La un opel vectra c 2006, cu anvelope 225/45 ZR 17 91 y ce presiune ar trebui să bag?
Mentionez ca nu mai am eticheta aia in care spunea presiunea.
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Nu-ți trebuie eticheta. Te uiți pe anvelopă.
Uite aici.
https://www.anvelope.ro/......velope.htm

| BlackLight1987 explică (pentru adryang78):

Util ce mi-ai trimis, dar tot nu am reusit sa gasesc presiunea!

| adryang78 a răspuns (pentru BlackLight1987):

E la punctul 18. Marcaj al sarcinii și presiunii.
Scoate la imprimantă imaginea aceea, apoi uită-te pe anvelopă. Prin anumite reglementări ISO nu-știu-cât, producătorii de anvelope trebuie să respecte poziția marcajelor, deci ar trebui să găsești presiunea între tipul de anvelopă (iarnă/vară/mixt) și forma ei (radial/tube), adică pe imagine între indicația 11 și 19.

4 răspunsuri:
| BlackLight1987 explică:

Am reușit să găsesc ceva pe internet și am bagat2, 5 sper să fie bine!

| adryang78 a răspuns (pentru BlackLight1987):

De obicei se bagă 2, 5 pe față, unde e motorul, și 2 pe spate.
Iarna bagi cu 0, 2-0, 3 mai puțin la fiecare, ca să aibă aderență mai mare.