| jon22 a întrebat:

Funda.Are ceva daca pun o baterie cu amperaj mai mare? Am una de 60 si trebuie sa o schimb si ma bătea gândul sa pun una de 70.

Răspuns Câştigător
| Whitesnake99 a răspuns:

Depinde si cat de capabil e alternatorul tau. Daca sa zicem ai un alternator de 105 Ah si o baterie de 60 Ah (cazul meu), daca pui prin absurd o baterie de 110 Ah, nu ca ai gasi, nu e prea ideal pentru masina. Poti sa pui doua in paralel (gen una in portbagaj) cu sau fara releu, depinde daca sunt de acelasi tip si sa insumeze lejer peste capacitatea alternatorului. Deci concluzia, daca pui 10-15-20 de Ah in plus fata de stock, ar trebui sa fie ok, dar verifica cat scoate alternatorul

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bateria mare tine mai putin.
Pune baterie de capacitatea recomandata de producator.

| Rd79 a răspuns:

Nu, normal ca nu.