| jon22 a întrebat:

Funda.Pentru ca am auzit tot felul de păreri pun si eu doua probleme.
Dacă eu sunt in treapta a doua la o viteza mai mica si se simte acel trepidat este dăunător motorului?
Si daca din mers la viteza foarte mica schimb din 2 in 1 sa nu mai vibreze la fel exista o problemă pentru motor sau cutie?

Răspuns Câştigător
| AlexandruSEV a răspuns:

Ce e sub 1500 de turatii se numeste mers subturat, care in timp afecteaza injectoarele, catalizator...pur si simplu infunzi tot, o sa apara depuneri pe esapament, nu aduce nimic bun, indiferent ca esti in a 2 a 3 a 4 a 5 a, daca masina incepe sa trepideze da o treapta inapoi, adica daca esti a 4 a si tremura da i pe a 3 a.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de ce ai merge asa?
Daca vezi ca ii mai trebuie acceleratie de ce ai merge cu ea subturata?
Schimba a-1a sau mergi mai repede.
fortezi atat cutia cat si ambreiaju.

| Edw08 a răspuns:

S-ar putea să fie subturată, fapt ce creste consumul și va strica ceva in viitor.

Când schimbi din 2 in 1 la o viteza mică se numește frâna de motor, și nu ar trebui sa vibreze.

Ca sfat, îți scriu cam care e viteza pentru fiecare treaptă.

Treapta întâi : 0-10 km/h
Treapta a2-a : 10-25 km/h
Treapta a3-a : 25-40 km/h
Treapta a4-a: 40-70 km/h
Treapta a5-a: 70-120 km/h

Asta ca mers optim, la consum cum s-ar spune.
Drumuri bune

| shrink a răspuns (pentru Edw08):

Si crezi ca la vitezele astea se comporta la fel un diesel cu un benzinar?

| suntserios a răspuns (pentru Edw08):

Si la 125 daca ai doar 5 trepe ce faci?
Iar motorul meu daca duce intra 3 pana la 60 ce fac?