| tpu1pt a întrebat:

Funda! Salut, am gasit sa cumpar o masina, dar am o problema, proprietarul masinii nu e in tara, stiu ca masina e de vanzare de la verisorul proprietarului masinii. E mai complicat, masina e de anglia, cu volan pe dreapta, nu am mai cumparat pana acum nici o masina si nu stiu care e procedura, nu am vorbit cu proprietarul masinii pana acum ci doar cu verisorul acestuia care nu mi-a dat cine stie ce detalii, ma tem sa nu aiba impozitele si taxele platite si apoi daca o cumpar sa trebuiasca sa platesc eu, pot verifica? si pe langa asta as vrea sa stiu pasii care trebuie sa ii parcurg.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti verifica la impozite si taxe locale, daca este inmatriculata la noi si apoi inchei un contract de vanzare-cumparare. Daca nu este inmatriculata va trebui sa platesti tu taxa de poluare si ar putea fi prea mare si sa nu merite cumparata, mai ales ca volanul este pe dreapta. Numai bine!

5 răspunsuri:
| michael5813 a răspuns:

Eu iti dau un sfat : uita de masina aceea pentru ca chiar daca o vei cumpara este riscant sa conduci in ro o masina cu volan pe dreapta. iti risti viata cu porcaria aia de volan pe dreapta gandeste-te cat iesi cu masina la o depasire ca sa vezi daca iti vine ceva pe contrasens! de fapt s-ar putea sa vezi prea tarziu ce a venit si te-a trimis in lumea celor drepti! cumpara o masina cu volan pe stanga si o sa ai un plus de siguranta.

| TraficantăDeDulciuri a răspuns (pentru michael5813):

Daca nu poti sa conduci o masina cu volan pe dreapta in Romania inseamna ca nu esti şofer. Sunt femeie si conduc o masina cu volan pe dreapta si tractiune pe spate si nu am emoţii. Nu e asa de riscant cum zici tu iar la depăşiri poti sa te dai pe marginea dreapta si vezi. Si nici nu merg cu 20km/h. Cine stie cunoaste iar incompetenţi vorbesc ca sa nu tacă

| michael5813 a răspuns (pentru TraficantăDeDulciuri):

Ce pot sa spun!? ma bucur sincer pentru tine dar sa stii ca prea multa incredere dauneaza uneori... o stiu de pe propria-mi pilele cum s-ar zice ba mai mult de atat nu trebuie sa te incurce decat o singura data faptul ca ai volanul pe dreapta! nu esti sofer daca nu conduci masina cu volan pe dreapta! sa fim seriosi cam oricine sti sa conduca o masina o va conduce si pe cea cu volan dreapta dar se pare ca nu ai inteles ce voiam sa spun eu : masuri preventive! cam atat altceva, nu pot decat sa-ti doresc lipsa evenimente nedorite si drumuri cat mai bune ( chiar avem nevoie nu?)

| iKronstadt a răspuns:

Este o totală minciună. Nu încerca să cumperi ceva ce nu poate fi verificat!

| rufuss a răspuns:

Primul pas in cazul de fata, nu faci nimic pana nu vorbesti cu proprietarul.....sa nu scapi banii din mana.