| macholyco a întrebat:

Golf 5 1.4 tsi 170hp BLG.
Patesc dimineata la prima cheie sau dupa ce masina a stat 4-5 ore sa imi mearga turat sa-mi flashuiasca(intermitent) check engine dar dupa 1min dispare si totul se misca si trage normal.
Daca in timpul in care imi face asa o opresc si o pornesc iar nu mai face asa fix dupa primele 10secunde.
Am pus tester si am missfire.
Am schimbat toate bujiile.
Am facut test de compresie si mi-a spus mecanicul ca e ok.
Am o mica bataie iar cand apas ambreiajul dispare.
Pana acum totul ok.
Azi dimineata cand sa plec la munca a ramas checku si a inceput masina sa aiba o bataie puternica.
Daca o calcam brusc batea si mai tare si nu tragea.
Am tras pe dreapta am oprit, am dat cheie din nou.
A disparut checku si s-o comportat normal
Acum nu stiu de la ce sa fie.
Volanta? Sau distributia pe lant imi face figuri?
Daca era volanta nu cred ca se remedia dupa a 2 a cheie

2 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Tester,vezi pe ce cilindru da eroarea si schimbi intre ele doua bobine de la bujii si vezi iar pe ce cilindru da iar eroarea.Incepi sa numeri dinspre distributie.

| Eugen80 a răspuns:

1. Rumentul de presiune si/sau volanta e dus, deci in viitor va trebuie sa schimbi kitul ambreiaj complet.
2. Problema cu check-ul, bataile si erorile NU sunt de la ambreiaj. aia e a doua problema, pe partea de injectie. Missfire-ul si astfel de manifestari aleatorii pot sa fie de la fise, de la bobina de inductie (sau bobinele, daca nu cumva ai cate une pe fiecare bujie), de la vreun injector...
trebuie sa mergi in service sa puna testerul pe ea exact cand se manifesta.