| macholyco a întrebat:

Golf 5 gt 1.4 tsi 170 blg, mi-a scazut cam 2cm nivelul de la antigel asta in timp de 2 luni.
Am schimbat pompa de apa pentru ca picase si aveam mult antigel sub masina.
Acum va intreb daca e chiuloasa stricata sau mai sunt si alte cauze?
Mi-a zis si fostul proprietar sa mai completez cu apa din cand in cand.
Acum nu stiu ce sa cred, e grav daca e chiuloasa?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca doar scapa niste antigel, poate fi proasta garnitura de chiulasa. Depinde si unde ajunge acel antigel.
Nu e obligatoriu sa scape pe la chiulasa, poate fi un por intr-o piesa, un furtun care nu etanseaza, sau garnitura de la termostat, de exemplu. Ori poate ca pompa de apa noua scapa.
Teoretic e grava o defectiune la chiulasa, practic poti sa o amani ani de zile, daca pierderile sunt mici.

| Daniel323 a răspuns:

Depinde la ce temperatura controlezi nivelul.
3 cm variaza de la motor rece sau cald.