| Aylar a întrebat:

Hei all! Cum se numesc tachetii de la motorul de Skoda Octavia 1. 9TDI?

Răspuns Câştigător
| akka4 a răspuns:

Tacheti hidrauliciwinking. exact asa se numescwinking

4 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Numele corect este CULBUTORI. popular se mai numesc si ''tacheti''

| onasis1961 a răspuns:

Compensatori!

| 0rlando a răspuns:

Octavia 1.9 TDi are motor SOHC, Single Overhead Camshaft, adică motor cu o singură axă cu came, în chiulasă.
Axele cu came montate desupra cilindrilor, adică în chiulasă au tacheți hidraulici, care acționează direct asupra supapelor.
Culbutori nu mai are decât dacia, matiz și spark dacă nu mă înșel.

| Aylar explică:

Multumesc de raspunsurihappy