| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Daca am verde intermitent, dar semaforul este rosu, ar trebui să mă opresc la linia transversala, să mă asigur si dupa să o iau spre dreapta? În unele momente instructorul mă punea să opresc la linia transversala, iar în alte momente să o iau la dreapta doar reducând un pic viteza.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Opresti daca trebuie sa dai prioritate pietonilor si altor masini. Apoi virezi dreapta.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Proprietate trebuie să acord oricum... Dar chiar daca nu erau pietoni sau masini, tot mă punea să opresc la linia transversala. Alteori, viram la dreapta doar retrogradând în viteza a 2-a

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Prioritate*****

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cum ai vizibilitate

| Bizon95 a răspuns:

NU poti sa ai rosu si verde intermitent in acelasi timp, PE ACELASI SEMAFOR... PUNCT!

in concluzie, VORBESTI DE DIRECTII DIFERITE, ASA CA IN FUNCTIE DE INCOTRO O IEI IGNORI SEMAFORUL DE PE DIRECTIA CEALALTA, deci il iei in cosiderare NUMAI pe ala pe directia in care mergi

deci ori mergi inainte si ai rosu si OPRESTI
ori mergi la dreapta si ai verde intermitent si dai prioritate pietonilor

| SeranIzabela a răspuns (pentru Bizon95):

Țin sa te contrazic. Eu am găsit un asemenea semafor. Și am rămas puțin socata.pacat ca nu pot atașa fotografii

| Crackman a răspuns:

Pai tu pleci de pw un drum fara prioritate si trebuie cedata trecerea celor care vin. Daca tu faci dreapta si cei de pe strada ta merg inainte este logic ca nu te mai opresti decat daca trec masini cu regim urgent cum este masina de pompieri.

| Panamax a răspuns:

Daca pietonii au rosu, in orice moment se poate face verde si se arunca in fata ta pe trecere. Este mai ok sa opresti.Cand pleci de pe loc ai viteza mica si nu-i tavalesti prea tare, chiar daca vor sa se sinucida.

| TheGentleman a răspuns:

„Semaforul intermitent, care este montat în intersecţii, reprezentat printr-o săgeată şi o lumină de culoare verde, este un semafor adiţional. Semaforizarea de bază este compusă din semaforul care are culorile roşu, galben şi verde. Acest semafor adiţional intră în funcţiune când semaforul de bază este pe culoarea roşie. Normal, în acest caz traficul este oprit. În anumite momente, când traficul este mai rarefiat, nu este aglomerat, semaforul intermitent permite pătrunderea în intersecţie cu viraj spre dreapta, chiar dacă semaforul de bază ne arată culoarea roşie. Asta nu înseamnă că cei aflaţi pe banda unu de circulaţie sunt obligaţi să elibereze banda de circulaţie, să dea liber celor care vor să vireze la dreapta. Când ne deplasăm în direcţia înainte avem dreptul să ocupăm oricare dintre benzile de circulaţie, cu excepţia situaţiei în care este prevăzut altfel prin marcaje sau indicatoare. Aşadar, avem dreptul să ocupăm banda 1 dacă vrem să mergem înainte! Ne punem în mişcare când semaforul de bază de arată culoarea verde. Nu este interzis să ne postăm pe banda 1 de circulaţie, cu excepţia în care avem marcajul pe carosabil care ne obligă să virăm la dreapta! Doar în acest caz nu putem să ocupăm aceasta bandă decât atunci când facem la dreapta"

Citeste mai mult: adev.ro/pbbyl5

| adryang78 a răspuns:

Verdele intermitent este numai pentru viraj la dreapta.
Dacă semaforul este roșu și intenționezi să mergi înainte sau la stânga (depinde de intersecție), atunci clar oprești. Dacă vrei să virezi dreapta, dai prioritate eventualilor pietoni și mașinilor care circulă din stânga aplicând regula "cedează trecerea" apoi treci și tu.