| LeGoLaS25 a întrebat:

Hei TPU! Cum credeti ca e mai bine sa conduci pe timp de noapte fara sa te orbeasca farurile celorlalti participanti la trafic?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine este sa nu conduci deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu...și eu am problema asta cu farurile. Personal, prefer să reduc viteza până trece pericolul. happy

| mgtow a răspuns:

Daca fraierul da faza lunga din spate si ai folie nu ai treaba sau oglinzile moderne vin cu un tumburus care o misca si devine mai nearga la culoare asa nu te deranjeaza dun spate in caz ca nai folii. La aia din fata flash cat tine puterea daca te deranjeaza.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai bine este sa conduci ziua, cand nu te orbeste nimic.

| darrio2007 a răspuns:

Cu prudenta. Reduci viteza si nu te uiti in farurile celui care vine din fata. Pentru ca ai tendinta sa mergi spre faruri.

| Panamax a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci.Cand am masina din fata cu faruri reglate prost ma concentrez pe bordura din dreapta la o distanta de 20-25 m ca sa nu ma orbeasca.

| Simpatic a răspuns:

Pai de orbit te orbesc farurile cacanrilor care si-au mintat xenon, led etc aftermarket nu au reglaj la ele si nici lupe asa cum prevede legea si cum e normal.
In rest farurile normale cu care vin masinile din fabrica nu te orbesc si aici vorbim la faza de drum, de orbit te orbesc din fata cei care folosesc faza lunga, cand se apropie cat de cat de tine le dai flash sa inteleaga asta si vor comuta pe faza de drum.
Pentru cei din spate nu te uiti in retrovizoare, eu am retrovizoare antiorbire si consider ca toate masinile ar trebui sa vina cu asa ceva din fabrica ca e utila, dar cand iti vine bizonul din spate cu faza lunga nu te uiti in oglinda retrovizoare, il lasi mai bine sa te depaseasca si aia e.