| Puffalina a întrebat:

Hello guys!
Ca sa inscriu o masina cumparata din Germania in Romania, trebuie sa am masina neaparat cu mine in Romania s-au o pot face doar cu actele masinii? Se poate inscrie si pe numele cuiva care nu are cetatenie romana dar care are certificat de rezidenta in Romania?

Răspuns Câştigător
| Florian20405 a răspuns:

O intrebare vrei sa o inscrii fara a avea masina? laughing
Pai trebuie sa-i faci R.A.R(Registru Auto Roman+itp care este inclus) si automat ai nevoie de autoturism.
Se poate inscrie pe ce nume vrei, adica spre exemplu vrei pe numele tatalui tau o poti inscrie, chit ca e arab sau francez. laughing
bafta!

| suntserios a răspuns (pentru Florian20405):

Identificarea RAR de la inmatriculare nu are niciun ITP inclus

| Florian20405 a răspuns (pentru suntserios):

Prietene,eu in aprilie 2014 am facut R.A.R-ul la propria mea masina, s-a facut rar-ul si itp-ul.winking

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Masina se poate inscrie numai pe proprietar si numai dupa ce a trecut pe la RAR, dupa caz pentru omologare sau ITP.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai trebuie sa ai masina sa ii faci indetificarea RAR

| viotedy a răspuns:

Nu la amandoua intrebarile.Trebuie sa treaca prin RAR masina.