| aphrodite26 a întrebat:

Hello, TPU! O prietenă dorește să își ia permisul în Spania deoarece în România nu poate. Are 18 ani și 8 clase și după cum știți pentru a lua permisul în România este nevoie de min. 11 clase. Are NIE de mai bine de șase luni. Pe net scrie că pentru străini nu e nevoie decât de NIE și alte câteva acte. Dar nu scrie nimic de studii! Trebuie să ai minim ESO terminat? Cine a dat de permis în Spania, îmi poate spune mai multe? Mulțumesc anticipat.

21 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"în România este nevoie de min. 11 clase"

total eronat. Nu exista nicio astfel de prevedere, cum nu exista nicio prevedere legata de studii... si chiar nu inteleg de ce apar aproape zilnic intrebari pe subiectul asta...

| aphrodite26 explică (pentru suntserios):

Nu e eronat de loc! Nu poate face școală de șoferi pentru că are doar 8 clase! Informați-vă, vă rog, înainte să vorbiți!

| aphrodite26 explică (pentru suntserios):

Https://spynews.ro/......86503.html citește pe internet zeci de articole legate de studiile minime și apoi comentează! Comentariul tău nu are legătură cu întrebarea mea despre cum se ia permisul în Spania!

| suntserios a răspuns (pentru aphrodite26):

Off off off

Saptamanal apare cate unul din asta ca tine care zice ca stie el mai bine, doar ca nu poti face diferenta intre o lege votata, promulgata si aparuta in codul rutier si niste cuvinte aruncate pe un site de cancan.
Ai citit macar link ul ala pe care mi l ai dat?

Unde scrie acolo ca legea exista, a fost votata si promulgata?

Acolo scrie atat

"Potrivit Strategiei de Siguranță Rutieră, permisul de conducere nu se va mai putea obține fără absolvirea a 10 clase."

E o mare diferenta intre un proiect aruncat asa in spatiu public si o lege care face efecte.

Asa ca inainte sa ma contrazici pe mine si sa imi explici cu esti informat(a) si eu nu te rog sa precizezi cu exactitate care lege din codul rutier cu articol, aliniat si anul promulgarii prevede treaba cu 11 clase.

Astept cu mare interes.

| aphrodite26 explică (pentru suntserios):

Chiar nu înțelegi, așa-i? LA ȘCOALA AUTO NU A PRIMIT-O PE MOTIV CĂ NU ARE STUDIILE MINIME OBLIGATORII, DECI NU POATE SUSȚINE EXAMENUL! Dacă 4 școli nu au primit-o pe același motiv înseamnă că această lege există! Ne deviem de la subiect, repet. Întrebarea mea era legată de permisul obținut în SPANIA!

| suntserios a răspuns (pentru aphrodite26):

NU EXISTA ASEMENEA LEGE. Prietena ta manaca rahat ca nu a fost primita.

Stii cum ma poti contrazice ca sa nu mai deviem de la subiect?

Vii exact cu codul rutier si zici articolul, aliniatul. E atat de simplu.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Te rog, au trecut 3 luni de la 1 iulie, zi mi articolul din codul rutier publicat in MO care include aceste prevederi

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Asta am gasit.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Legile se voteaza in parlament, se promulga de presedinte si se publica in MO. Nu pe spynews, cancan sau alte site uri

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Inseamna ca are alte motive daca nu o primesc la nici o scoala.

| Nemessys a răspuns (pentru aphrodite26):

Eu si toate cunostintele mele, cand am mers sa ne inscriem la scoala de soferi NU NI S-A CERUT NICIUN DOCUMENT CARE FACE REFERIRE LA STUDIILE NOASTRE. Nicio diploma sau nici macar o adevarinta sa arate faptul ca suntem elevi in clasa X. :/ Scolile de soferi nu au voie sa o refuze pe motivul asta deoarece NU EXISTA NICIO LEGE. Si de unde stiu ei ca are 8 clase? Au intrebat-o sau a zis ea de buna voie? In Romania ca sa obtii permis, este nevoie doar sa stii sa scrii si sa citesti. Atat.

| suntserios a răspuns (pentru aphrodite26):

Sa stii ca eu nu ma las asa usor convins. M am informat si mai bine asa cum mi ai sugerat. Inca astept articolul din codul rutier ca sa nu iti incalci singura sfatul de a vorbi inainte sa te informezi. Astept.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este o idee foarte bună sa numai dea permise asa aiurea la toti habarnistii, ca de aia s au inmultit accidentele in România, ca fiecare ia carnetul fara sa stie legiea circulatiei fara sa invete fara evaluări serioase psihologice si psihiatrice, toti nebunii au carnet si omoara oameni ne vinovati, si fata aia daca i si va lua carnetul in Spania crezi ca o sa fie valabil aici? De ce nu au primit o asta ca are 8 clase poate este o minciună a prietenei tale, ai fost tu cu ea cand a dat de permis si au respins o invocînd motivul ca are 8 clase? Sau tu crezi asa fara sa cercetezi sa afli exact adevaratul motiv, sau poate nu este vorba de nici o prietenă, poate tu esti aceea care ai fost refuzată, atunci adevaratul motiv pentru care ai fost respinsa sigur nu sunt cele 8 clase

| aXy99 a răspuns:

A fost refuzata in Romania sau Spania?

| Theo94 a răspuns:

De ce nu a terminat scoala, si de ce nu face la seral minimul de clase necesare?

| Raducons a răspuns:

Foarte bine ca e asa legea. Uita te cine face arogante in trafic cate un jeg cu profesionala

| suntserios a răspuns (pentru Raducons):

Doar ca legea nu e asa iar concluzia ta este complet fara nicio baza.

| aphrodite26 explică:

Dacă citeai vedeai că scrie că a fost la 4 ȘCOLI AUTO! NU UNA, 4. Toate au refuzat-o pe același motiv. Vă contraziceți cu mine degeaba, nu ați fost de față când fata a fost refuzata, eu da.

| suntserios a răspuns (pentru aphrodite26):

Vino cu articolul de lege si nu ne mai contrazicem.
Dar nu ai cum sa vii pentru ca nu exista un asemenea articol si nicio scoala de soferi nu poate refuza pe cineva pe baza unui articol din lege care NU EXISTA

| anonim_4396 a răspuns (pentru aphrodite26):

Https://lege5.ro/......le-publice

la ce articol scrie