| alexa680 a întrebat:

am implinit 18 ani si vreau sa ma apuc de invatat pentru scoala de soferi nu am carte dar vreau sa stiu daca gasesc pe net ceva de invatat si ce anume ar trebui sa invat prima data|?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Buna! Daca te apuci sa inveti legea si regulamentul, termini de invatat pe la anul.
Cumpara cartea Noul Cod Rutier, scrisa de Stanculescu. Este structurata foarte bine, are explicatii si desene foarte usor de inteles. Asta e baza : sa intelegi. Nu sa inveti, de invatat inveti in 3 zile toata cartea, dar cel mai bine e sa intelegi, pentru ca trebuie sa aplici in practica tot ce scrie acolo, si daca nu aplici cum trebuie, mor oameni. Dar, nu trebuie sa te sperii, aproape oricine are carnet de sofer, deci nu e prea greu.
Iti recomand carticica lui Stanculescu, eu am luat 3 categorii cu ajutorul ei, costa cam 20 de lei, o gasesti la scoala de soferi sau la orice librarie mai mare.
Dupa ce citesti cartea pentru prima data, cu atentie, (dureaza doua-trei zilee, nu trebuie sa te grabesti, nici sa citesti incontinuu o zi intreaga; inveti usurel, sa bagi la cap, cateva ore pe zi, si NU STA INTINSA IN PAT cand citesti, ai sa adormi, iti promit :), ci sa stai pe scaun), cum spuneam, dupa asta, intra pe www.e-drpciv.ro, e un site foarte bun, mai bun decat cel al politiei, pentru ca iti arata raspunsul corect si nu trebuie sa iti faci cont.
Succes! Si nu uita, daca esti atenta la drum, n-ai de ce sa-ti faci griji.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incepe cu OUG 195/2002 (Codul rutier) si apoi Regulamentul de aplicare a acesteia, ambele le gasesti actualizate pe site-ul oficial al Directiei de permise de conducere, drpciv.ro. Dupa ce le-ai studiat poti face teste tot de pe acest site.

| mgtow a răspuns:

Pe www.e-drpciv.ro ai toate informatiile necesare.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi și cumpără cartea cu chestionare și codul rutier.
Să ai succes!
Pa, pa.

| Intruder19 a răspuns:

Gasesti pe site-ul asta http://e-drpciv.ro/

| hummmer a răspuns:

Codul rutier ultima modificare şi teste.

| LuMix a răspuns:

Cumpara o carte despre codul rutier

| alexa680 explică:

Eu vreau gratuit si aci nu i gratuit.