| catalingl a întrebat:

am o problema adica o nelamurire...vreau sa stiu daca iau masina de la cineva care nu e proprietar in acte ci are contract de vanzare-cumparare si toate actele masinii, fiscal etc. poate sa imi dea procura dupa ce cumpar masina? vreau procura sa pot merge un timp pana o transcriu pe numele meu

4 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Odata ce faci contract de v-c cu el in 30 zile esti obligat sa o declari la primarie, daca nu faci contract ala ramane cu banii si poate sa-ti ia si masina, mai ales ca e samsar de masini, din moment ce nu e proprietar.

| catalingl explică (pentru viotedy):

Pai fac contract dar ma intereseaza sa fac si o procura sa circul cu ea mai mult de 30 de zile

| viotedy a răspuns (pentru catalingl):

Daca faci contract e a ta, cum sa-ti dea procura daca nu-i mai apartine.o inscrii si circuli cat vrei.

| mary4048 a răspuns:

Daca situatia nu e clara, renunta..mai tarziu s-ar putea sa ai probleme! Chiar nu gasesti altceva de cumparat?