| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU.
Am un moped garelli vip de 50 cc în 2 timpi.
Când este cald, nu pornește, sau pornește foarte greu si parca nu accelereaza asa de bine, are bujie de dacie din cauza ca nu am avut timp sa cumpăr una de moped si sta la relanti.
As vrea sa știu cum pot sa remediez aceasta problema, pe internet am văzut ca nu contează ce bujie este dacă are scânteie pornește și sta la ralanti, pot sa circul în jur de 15 minute ca după trebuie sa aștept sa se răcească bujia.
Pe internet am văzut, ca sunt de vina segmentii sau bobina.
Dar segmentii par în regula, are compresie, are ceva putere dar motorul merge doar cu soclul pus, când nu este pus ar da sa moara la turații mari.
Când accelerez și cu soclu și fără nu accelerează asa de bine cum trage când accelerez jumătate, iar din aceasta cauza ma sperie segmentii.
Țin sa precizez ca la carburator, nu știu sigur dacă este soclu sau ceva de oprit motorul, când anumitul soclu nu este pus trage mai mult aer, nu pornește fără soclu dar sta la relanti.
Aștept răspuns

1 răspuns:
| RxTx a răspuns:

Pune benzina proaspătă si regleaza punctul mort scânteia cand sa dea scânteie
Platina
Pune ulei in amestec 3%
Adică la 1 litru trebuie sa pui 3 mililitri
Altfel nu pornește
Pune ulei din ala de 70 lei litrul