| alincristianbobo a întrebat:

daca am masina pe numele meu se poate face asigurare pe numele altcuiva? sau se poate face vreun contract de comodat sau procura

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asigurarea RCA o poate face doar proprietarul masinii, cel trecut drept coproprietar ori cel care o are in folosinta, in baza unui contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta) sau de inchiriere.

| dorikut a răspuns:

RCA: Nu, nu se poate - cel puțin în cazul polițelor ieftine.

CASCO: Asigurarea CASCO de mid-level va despăgubi, în cele mai multe cazuri, doar titularul poliței.

| ThugG a răspuns:

Verisoara mea are o prietena si spunea ca asigurarea masinii ei, este trecuta pe numele tatalui ei. Contractele masinii se pot pune pe numele altcuiva.