| AlexDorinel a întrebat:

Https://m.mediafax.ro/......e-20247064

De ce romanii cumpăra mașini straine iar europenii mașini romanesti? Adica noi suntem săraci da avem fițe și aia au bani da totuși își iau mașini modeste.

Cum vine asta?

13 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Romanii nu prea au bani de masini noi, iar cei care au nu isi cumpara Sandero cand sunt multe alternative pe piata de aceeasi clasa mult mai superioare chiar daca sunt putin mai scumpe. Strainii nu tin o masina ca romanii pana se dezmembreaza. Ei o tin cat e in garantie, apoi o vand si iau una noua pentru ca isi permit, iar in plus Sandero e o masinuta a carei valoare scade rapid si nu e facuta din cele mai bune materiale, deci daca o tii mai mult de 4 ani sau cat are garantia o sa o vinzi pe te miri ce, sa nu mai zic ca interiorul e aproape full plastic, iar la testele de siguranta nu cred ca a urcat vreodata de 3 stele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Noi nu avem educație financiara

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tarile occidentale nu au statistica accidentelor rutiere la fel de ridicata ca si noi, au infrastructura suficienta cat sa iasa in trafic cu orice panarama. La noi ti-e frica sa faci 100km pe un drum national, ca ai sanse sa se infiga in tine vreun dobitoc cu volanul pe dreapta, care a facut 500 de lire "pa Anglea" si a venit acasa sa se afirme.
Cu Dacia mori in primul accident, pe cand "strainele" mai ofera si siguranta. Dacia cred ca e singura marca ce scoate punctaje de 0-2 stele NCAP, in timp ce strainezele sunt cam toate cu 4-5 stele, cel putin pentru pasageri.
Nu mai zic, ca drumusoarele noastre inguste si cu vizibilitate redusa, nu au loc de "depasiri" kilometrice cu 1.0 sce, 0.9 tce si ce motoare de frigider au mai pus astia.
Loganul e ok pentru babutele alea din Germania, care merg pana la piata si inapoi. Ei nu au pretentia sa tina 20 de ani si 600. 000km in circulatie, ca noi, Romanii. Ni le vand tot noua, pe la 200-300. 000km.

| Mosotti a răspuns:

Ptr ca strainii sunt mai sanatosi la cap, cumpara ieftin si bun, noi scump si prost, adica dam bani pe masini straine la mana a 7-a, si daca se strica ai pus-o, piese scumpe, etc.

Asa ca asa vine asta.
Si daca am bani iau ce e util si bun, nu ce e inutil si de 5 ori mai scump.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Da, romanii au conceptii de cacao in general.
De ce sa nu iau eu o masina Logan full option cu 11000 euro unde am piese mai ieftine oricand si e si noua, si de ce sa iau una la acelasi pret sau mai scumpa straina mai veche cu care o sa am probleme mai mari mai tarziu?!

| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si sa nu vina sa zica ca loganu nu e bun, ca unchi-miu il are de 15 ani si merge f bine fara nici o problema.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Da, pai am auzit ca loganu e cea mai vanduta masina in europa.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Din nou nu iti pui o problema esentiala: E-DU-CA-TI-A! Daca la noi s-ar fi facut educatie financiara din 1990 incoace in scoala in loc de timpeala aia ortodoxa (si de alte rituri, ca nici nu aia nu mi-e rusine), altfel statea treaba.

| relian a răspuns:

Strainii cumpara masini romanesti,care is alea? Nu stiam ca romanii au proiectat vreo masina pe undeva,tu stii? Asa ca fabrica in RO da se fabrica si Ford,dar aia nu inseamna ca masina aia este romaneasca.
Daca vorbrsti despre Dacia si aia e tot straina,este masina frantuzeasca, romanesc nu-i nimic, romanii nu au ajuns la astfel de performante dea proiecta vreo masina, cel putin din cate stiu.

Deci cum vine asta? Uite asa inainte sa intrebi ceva, e mai bine sa te si informezi, apoi stii sa nu mai intrebi laughing

| margota a răspuns:

Românii suferă de afirmare! Le place opulența!
Întodeauna au vrut să arate bine în ochii lumii! Străinii in schimb preferă lucrurile bune și simple! Am călătorit mult și știu ce zic! De multe ori întâlneam pe strada oameni străini pe care nu dădeam 2 bani și in final se dovedeau a fi super bogați! Ei de obicei trăiesc simplu! Acum mai sunt și excepții clar! Vorbeam in general!