| Atim a întrebat:

Ieri mi s-a spart toba la masina si acum este foarte gălăgioasă. Pana ajung cu ea in service, pot circula cu ea? Pe internet vad păreri contradictorii, pana la urmă poliția îți poate lua sau nu talonul din cauza asta?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Stii gresit

Art.112.
(1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera în urmatoarele cazuri:

i) zgomotul în mers sau stationare depaseste limita legal admisa pentru tipul respectiv de vehicul;

5 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Depinde peste ce politest dai. Dar da, prin lege ti se poate lua talonul

| Începătorul988 a răspuns:

Nu. Daca nu depaseste un anumit numar de dB este perfect legala.

| sokey a răspuns:

Îți poți face tobă acasă super ieftin, pe o bordura. Cum am făcut-o eu. Și da, vei fi sancționat, poluezi fonic.

| Lule a răspuns:

Eu am mers un an cu toba sparta si nu m-a oprit nimeni

| ȘEMaria a răspuns:

Din cate stiu eu nu

| suntserios a răspuns (pentru ȘEMaria):

Stii gresit

Art.112.
(1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera în urmatoarele cazuri:

i) zgomotul în mers sau stationare depaseste limita legal admisa pentru tipul respectiv de vehicul;